Plakát k filmu: Já taky

Já taky Yo, también

dokina.cz
7,0

Premiéra 10. 6. 2010
Španělsko, 2009, 103 min

Žánr:
drama
Režie:
| celý štáb
Hrají:
Lola Dueñas, Pablo Pineda | všichni herci

34letý Daniel je prvním Evropanem s Downovým syndromem, který vystudoval univerzitu. Začíná pracovat v sociálních službách v Seville, kde se seznamuje s volnomyšlenkářskou kolegyní Laurou. Brzy se se spřátelí, čímž k sobě přitáhnou pozornost svých kolegů i rodin. Jejich vztah se ještě zkomplikuje, když se Daniel do Laury zamiluje. Ve „svých“ světech jsou oba vyděděnci a společně najdou lásku a přátelství, jaké předtím nikdy nepoznali.

Na snímku se produkčně podílel Julio Medem, který rád podporuje projekty s podobnou tematikou, neboť jeho šestnáctiletá dcera Alicia, po které pojmenoval svou produkční společnost, trpí podobným postižením. Role Daniela je založena na skutečném životě jeho představitele Pabla Pinedy.

Scénárista, režisér a absolvent hudební konzervatoře v Madridu Álvaro Pastor má zkušenosti z televize i reklamy. Antonio Naharro pracoval v televizi, v divadle i u filmu. Společně napsali pět scénářů a spolurežírovali krátký film o Downovu syndromu One more, one less, za který byli nominováni v roce 2002 na ceny Goya. Krátký film Invulnerable (2004), který režíroval Pastor a kde hrál Naharro, získal přes čtyřicet nejrůznějších cen. Pro režiséry představuje Já taky celovečerní hraný debut.

34letý Daniel je prvním Evropanem s Downovým syndromem, který vystudoval univerzitu. Začíná pracovat v sociálních službách v Seville, kde se seznamuje s volnomyšlenkářskou ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 212 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Já taky

 • Recenze Já taky na fffilm

  Recenze fffilm 70

  Pětatřicetiletý Daniel má Downův syndrom, ale přesto úspěšně dokončil univerzitu. Přichází jako nový zaměstnanec do sociálních služeb, kde se zamiluje do o trochu starší kolegyně, která rozhodně není sexbomba a není na tom v životě úplně dobře. Zápletka se točí jednak kolem jejich pokusů o vztah a jednak kolem dalšího páru (tentokrát s "plnohodnotným" Downovým syndromem), který by to chtěl dát taky dohromady, ale okolí mu nepřeje. Postižené v tomto filmu hrají skuteční postižení a především v případě hlavního hrdiny je zajímavé ho na plátně sledovat, protože rozhodně umí hrát. Docela by mě zajímalo, jak to bylo s těmi "plnohodnotně postiženými", nakolik byli "plnohodnotně postižení" a nakolik hráli. To ale nijak nesouvisí s kvalitami filmu, respektive by to s nimi souviset nemělo, kdybych byl objektivní. Musím uznat, že i potenciálně velmi riskantní scény jsou zahrány a natočeny elegantně a hladce. Především se mi líbily upřímné pokusy hlavního hrdiny dělat si ze svého postižení legraci. Nejvíce jsem ale přemýšlel nad následujícím: Jak by se mi tento film líbil, kdyby vypadal naprosto stejně , ale hráli by v něm nijak nepostižení herci, kteří by pouze byli namaskovaní, případně digitálně upravení, aby vypadali jako postižení. Obávám se, že bych ho potom považoval za dost manipulativní a možná bych si z něj dělal i legraci. Když spolu chtějí začít na vlastní pěst žít a založit rodinu dva lidé, kteří nejsou sami pomalu schopni ani používat MHD, tak to prostě v konečném důsledku nemůže být romantické, ať se nám filmaři snaží vnutit opak jakkoliv úporně. Je mi líto...

Související články k filmu Já taky

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Já taky

  Já taky

  6. 6. 2010 08:00 Ve „svých“ světech jsou oba vyděděnci a společně najdou lásku a přátelství, jaké předtím nikdy nepoznali.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.