Plakát k filmu: Irina Palm

Irina Palm Irina P.

dokina.cz
6,7

2007, 103 min

Žánr:
drama
Režie:
Sam Garbarski | celý štáb
Hrají:
Marianne Faithfull, Jenny Agutter | všichni herci

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků roku přináší příběh padesátnice Maggie, která se jednoho dne nechá zaměstnat v nočním klubu londýnského Soho. V zoufalé snaze získat peníze na operaci vážně nemocného vnuka přijme práci, nad níž by se dosud při pouhé zmínce zarděla studem. Pozoruhodné šansoniérce a herečce Marianne Faithfullové je v romantické tragikomedii neméně skvělým protihráčem kusturicovský herec Miki Manojlović, jehož na první pohled hochštaplerský majitel klubu začne díky odzbrojující přirozenosti stárnoucí ženy znovu vnímat hluboko zasuté city.

Bizarní idyla nově nabyté Maggiiny existence končí okamžikem, kdy se o nové, byť dočasné identitě dozvídají nejen pomlouvačné sousedky, ale především syn Tom. Nevtíravě osobitá režie Sama Garbarského dává prostor strhujícímu herectví, jehož působivost umocňuje skvěle vystavěná atmosféra s melancholickým hudebním doprovodem, který je příběhem sám o sobě.

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků roku přináší příběh padesátnice Maggie, která se jednoho dne nechá zaměstnat v nočním klubu londýnského Soho. V zoufalé snaze získat peníze ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 268 hlasů
  • -
  • -

Recenze filmu Irina Palm

  • Recenze Irina Palm na fffilm

    Recenze fffilm 60

    Chudí rodiče z londýnského předměstí mají smrtelně nemocného syna a potřebují hodně peněz na jeho operaci. Snaží se je sehnat oni i otcova ovdovělá matka Maggie (Marianne Faithfull). Nedaří se. nakonec Maggie dostane opravdu bizarní nabídku v Soho: Má dělat v pornopodniku u "glory hole", t.j. sedí u díry ve zdi, do které pánové z druhé strany strkají penisy a ona je rukou ukájí, aniž by ji oni viděli (žijí v domnění, že za zdí se skrývá mladá pohledná evropanka, nikoliv šedesátiletá důchodkyně). Maggie to samozřejmě dělá s obrovským sebezapřením a pečlivě to tají před rodinou i známými. Nebo se aspoň snaží to utajit... Film Irina Palm (což je "umělecké jméno" hlavní hrdinky) se v lecčems podobá legendárnímu "Do naha!". I zde se díváme na víceméně hořké osudy víceméně chudých Britů, kteří si musejí vydělávat ne zcela křesťanským způsobem, protože to jinak nejde. První přibližně dvě třetiny se mi velice líbily především proto, že se tvůrci nijak příliš nesnaží tlačit na pilu a pumpovat ze situace nějaké vtipné pointy za každou cenu. Film je natočen poměrně realisticky a dalo by se říct, že takhle nějak by to opravdu mohlo probíhat, kdyby se důchodkyně v nouzi rozhodla vydělávat si manuálním ukájením neznámých mužů. Dokonce působí uvěřitelně i snaha starého pasáka, který v Maggii najde zalíbení. A Marianne Faithfull je úžasná! Bohužel, v poslední třetině nebo čtvrtině jde kvalita filmu zásadním způsobem dolů. Syn odhalí, co vlastně Maggie v Soho dělá, a zachová se naprosto nelogicky a kreténsky, jako by si myslel, že to dělá z radosti a chce si osahat co nejvíc cizích penisů! Konflikt, který z toho vznikne, působí naprosto uměle, jako násilný pokus o prodloužení filmu. Stejně tak scény, ve kterých Maggie odhalí pravdu ostatním a přitom je s nadhledem "uzemňuje", jsou v kontrastu s vyzněním předcházejících částí filmu. Je to příliš laciné a sitcomové, je to "easy way out" ze zajímavě rozehraného filmu. P.S: Marianne Faithfull je spíše než herečka známá jako zpěvačka a kdysi dávno chodila s Mickem Jaggerem: P.P.S: V celém filmu ani na vteřinu neuvidíte žádný penis.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.