Plakát k filmu: Hluboko

Hluboko Djúpið

dokina.cz
6,9

Premiéra 25. 4. 2013
Island, 2012, 95 min, od 12 let

Žánr:
drama
Režie:
Baltasar Kormákur | celý štáb
Hrají:
Stefán Hallur Stefánsson | všichni herci

V březnu roku 1984 otřásla Islandem šokující událost. Po nečekané prudké bouři se několik kilometrů od pobřeží potopila rybářská loď i s celou posádkou. Jeden člen posádky však popřel veškeré fyzikální zákony a přežil šest hodin v Severním ledovém oceánu. Guli sám bez pomoci doplaval až ke břehu islandského ostrova a překonal i strastiplnou cestu přes pusté lávové pole. Ačkoliv lékaři podrobili Guliho řadě testů, dodnes zůstává záhadou, jak podobný nápor mohl vydržet. Silný a tajemný lidský příběh, který se na Islandu stal legendou, inspiroval slavného islandského režiséra, scénáristu a herce Baltasara Kormákura k natočení filmu Hluboko. Snímek vypráví jak celou nešťastnou událost, tak následující mediální smršť, kterou příběh zázračně zachráněného trosečníka vyvolal. Na pozadí celého dobrodružného příběhu se vine téma síly lidské vůle a osamění přeživšího.

V březnu roku 1984 otřásla Islandem šokující událost. Po nečekané prudké bouři se několik kilometrů od pobřeží potopila rybářská loď i s celou posádkou. Jeden člen posádky však ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 0 hlasů
 • -
 • -

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 60.00 CZK 90.00 CZK Přehrát online

Recenze filmu Hluboko

 • Recenze Hluboko na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Jistý islandský rybář, přezdívaný Gulli, žijící na nehostinném mrazivém ostrově, se dostal v polovině osmdesátých let do prekérní situace. Jeho rybářská loď se potopila, jeho kolegové téměř okamžitě umrzli (voda měla okolo nuly), ale on dokázal šest hodin plavat k pevnině, pak vylézt po skalách a dojít po sněhu pěšky na boso do města. To vše v mrazu, při kterém mozek a tělo přestává fungovat během několika minut. Baltasar Kormákur zfilmoval skutečný příběh pravděpodobně nejslavnějšího islanďana (hned po Hugleikuru Dagssonovi ). K potopení lodě dojde asi v polovině filmu a události, které k ním směřují, jsou natočeny patřičně napínavě, takže jsem byl při různých náznacích poměrně nervózní, že "teď už se to stane". Pak se to stane a vypadá to velmi působivě, ať už jsou to triky, nebo režisér opravdu téměř přizabil herce (což rád dává k lepšímu). Gulli se chvíli snaží neúspěšně zachránit kamarády, pak si povídá s rackem, plave, je otloukán o útesy, vleče se sněhem, a je zachráněn. A film nekončí a my sledujeme především to, jak chtějí vědci zjistit, proč se Gullimu podařilo přežít v podmínkách, ve kterých teoreticky nikdo přežít nemohl. A na nic revolučního nepřijdou, snad jen že jeho tělesný tuk je podobný tulenímu... Jde pravděpodobně o věrnou adaptaci skutečných událostí (tak jak je skutečný Gulli podal v rozhovorech), takže se nedočkáme ničeho, co by se podobalo klasické hollywoodské zápletce. Film má několik paralel se Zemeskisovým Trosečníkem (působivé ztroskotání, racek místo Wilsona, dlouha sekvence po "záchraně"), ale Gulli je oproti Tomu Hanksovi méně čitelný, prostě "normální chlapík". Jsem celkem rád, že jsem se o této pohnuté události něco dozvěděl, ale nepřijde mi úplně nosné natáčet podle ní takovýto film, který není ani exaktní rekonstrukce, ani klasický příběhový snímek. Ještě raději bych se díval na normální dokument o tom, co se stalo.

 • Recenze Hluboko na iDnes

  Recenze iDnes 70

  Noc v Severním ledovém oceánu. Voda 3, vzduch -3 stupně Celsia. Ke dnu klesá rybářská loď a postupně i podchlazení členové posádky. Jen jeden vydržel plavat. Několik kilometrů mu trvalo šest hodin a pak ještě putoval lávovým polem pokrytým sněhem za světly osady. Nikdo neví jak, ale přežil.

Související články k filmu Hluboko

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Hluboko

  Hluboko

  24. 4. 2013 15:30 V březnu roku 1984 otřásla Islandem šokující událost. Po nečekané prudké bouři se několik kilometrů od pobřeží potopila rybářská loď i s celou posádkou.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.