Plakát k filmu: Habermannův mlýn

Habermannův mlýn Habermann

dokina.cz
5,9

Premiéra 7. 10. 2010
Česká Republika, Německo, Rakousko, 2010, 104 min, od 12 let

Žánr:
drama, romantický, válečný
Režie:
Juraj Herz | celý štáb
Hrají:
Karel Roden, Zuzana Kronerová, Ben Becker, Franziska Weisz | všichni herci

Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy a spolu vytvářely nesmazatelnou krvavou stopu. Jednou z obětí dějin psaných vítězi měl být i německý průmyslník Habermann, který žil s rodinou na severní Moravě. Okolnosti jeho konce zůstávají dodnes nejasné. Filmový příběh se jeho životním osudem pouze volně inspiroval, ale paradoxy nejšílenějších let dvacátého století prezentuje hrůzně dokonale.

Život před válkou v pohraničí nebyl dvakrát idylický. Doba si žádala, abyste se přiklonili na jednu či druhou stranu a jen ti nejsilnější dokázali zůstat nad věcí. Patřil k nim bohatý podnikatel August Habermann (Mark Waschke), který bez předsudků dával práci Čechům i Němcům, a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Po začlenění Sudet do Třetí říše tlak ještě zesílí, na tomto místě personifikovaný esesákem Koslowskim (Ben Becker). Habermann i přesto dál vytváří pro své české zaměstnance ochranný štít a odmítá se plně podvolit „mateřské“ ideologii. Jenže šílená doba nakonec dostihne i jeho. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě?

Pro Juraje Herze je Habermannův mlýn velmi osobní téma, protože sám prošel německým koncentračním táborem v Sachsenhausen. „Myslím si, že zlo se nemá odplácet zlem. Natočil jsem tenhle film proto, abych připomněl, jaká byla pravda. Že ta msta, které se Češi dopustili na Němcích, i mnoha nevinných, po skončení války měla nejrůznější motivy. Vždy nešlo jen o odplatu za prožité utrpení, ale častým motivem bylo zastřít vlastní zbabělost i kolaboraci či motivy čistě zištné. A já si myslím, že o tom, co se dělo, se musí mluvit úplně stejně jako o zločinech druhé strany,“ říká režisér Juraj Herz.

Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 1814 hlasů
 • -

Recenze filmu Habermannův mlýn

 • Recenze Habermannův mlýn na MovieZone

  Recenze MovieZone 50

 • Recenze Habermannův mlýn na iDnes

  Recenze iDnes 60

  Novinka režiséra Juraje Herze Habermannův mlýn měla mít podle původních prohlášení kontroverzních obsah, poválečné zabíjení Němců Čechy. Má ale bohužel tuctový obal.

Trailer k filmu

Související články k filmu Habermannův mlýn

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Karel Roden oslavil 55. narozeniny. Připomeňme si jeho bohatou filmografii

  Karel Roden oslavil 55. narozeniny. Připomeňme si jeho bohatou filmografii

  19. 5. 2017 10:15 Přední český herec Karel Roden, který včera oslavil své 55. narozeniny, si zahrál v několika desítkách tuzemských filmů. Postupně se rozrůstá i jeho zahraniční filmografie - na kontě má kromě jiného snímky 15 minut (s Robertem De Nirem, který si ho pro tento film sám vybral), Neprůstřelný mnich, Blade 2 s Wesley Snipesem, Dead Fish, Agent bez minulosti 2, Bournův mýtus s Mattem Daemonem a také komedii Prázdniny Mr. Beana. Dnes se podíváme na některé z jeho českých rolí.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Spory o autorství scénáře k filmu Habermannův mlýn skončí u soudu

  Spory o autorství scénáře k filmu Habermannův mlýn skončí u soudu

  8. 3. 2011 08:00 Spory o autorství scénáře k filmu Habermannův mlýn skončí pravděpodobně u soudu. Autor románové předlohy a několika verzí scénáře Josef Urban se cítí podveden německým producentem Karlem Dirkou, který jej jako autora scénáře neuvedl v titulcích. Film má celkem šest nominací na České lvy a Urbanovi hrozí, že by v případě úspěchu o sošku přišel. Producent tvrdí, že autorem scénáře je někdo jiný a veškerá obvinění odmítá.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Habermannův mlýn vstoupil do německých kin, recenze byly spíše negativní

  Habermannův mlýn vstoupil do německých kin, recenze byly spíše negativní

  26. 11. 2010 12:00 Film režiséra Juraje Herze Habermannův mlýn vstoupil do německých kin. Film ukazuje vývoj vztahů mezi Čechy a Němci v Sudetech od jejich záboru nacisty až po násilnostmi provázený odsun německého obyvatelstva po skončení druhé světové války. Německé recenze byly zatím spíše negativní ale šéfka německých vyhnanců Erika Steinbach film uvítala.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.