Plakát k filmu: Gran Torino

Gran Torino Gran Torino

dokina.cz
7,8

USA, Německo, 2008, 116 min

Žánr:
drama, psychologický
Režie:
Clint Eastwood | celý štáb
Hrají:
Clint Eastwood, Bee Vang, Ahney Her, Geraldine Hughes, Dreama Walker, Brian Howe, John Carroll Lynch, William Hill, Scott Eastwood, Cory Hardrict | všichni herci

Film vypráví příběh neústupného válečného veterána Walta Kowalského, který si s přibývajícím věkem uvědomuje, že na nový svět už nestačí. Musí se konfrontovat jak se sousedy rozličného etnického původu, tak se svými hluboce zakořeněnými předsudky. Všechny staré sousedy postupně nahradili imigranti, kterými Walt ze srdce pohrdá.

Podzim svého života tak spíš přežívá než dožívá. Až do oné noci, kdy se mu někdo pokusí ukrást jeho chloubu – nablýskaný sporťák Gran Torino. Elegantní tvary auta zapůsobí na Waltova neprůbojného souseda Thaa, který si krádeží snaží získat respekt v partě mladých výtržníků. Thaova rodina trvá na tom, aby si chlapec u Walta svůj nerozvážný čin odpracoval.

Walt nakonec podlehne a vyzve mladíka k tomu, aby své aktivity nasměroval ve prospěch okolí. Díky Thaovi a jeho dobrosrdečné rodině Walt prozře a snad poprvé v životě se na své sousedy dívá bez předsudků. Veterán postupně odkryje i tu část duše, kterou skrývá již od války ...

Film vypráví příběh neústupného válečného veterána Walta Kowalského, který si s přibývajícím věkem uvědomuje, že na nový svět už nestačí. Musí se konfrontovat jak se sousedy ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 494 hlasů

Kde se podívat online?

Přehrát online

Recenze filmu Gran Torino

  • Recenze Gran Torino na fffilm

    Recenze fffilm 80

    Walter Kowalski (Clint Eastwood) je starý veterán Korejské války. Právě mu umřela žena a on žije jen se svým psem ve čtvrti s nesnesitelnými sousedy. Walt je totiž skrznaskrz rasista a je úplně jedno, jestli jsou jeho šikmoocí sousedi slušně vychovaní nebo ne. Hlavní pro něj je, že jsou šikmoocí a Walt se jim nestydí dát svůj názor najevo. Jediná věc, kterou má rád, je jeho nablýskaný autoveterán (odtud název filmu). Díky nepředvídatelnému osudu se ale Walt stane pro své okolí něčím jako hrdinou (o což rozhodně nemá zájem), což vede až k tomu, že se s jedním šikmookým hochem docela skamarádí a dostane se do konfliktu s partičkou mladých gangsterů... Jak už jsem psal několikrát, Clint Eastwood je ještě stále bůh. Osmdesátka na krku a přesto zvládne natočit film, sebe obsadit do hlavní role a nazvpívat ústřední písničku. A zvládne to tak, že to vypadá, jako kdyby to dělal levou zadní. (Prohlásil, že v tomto filmu se naposledy objevil před kamerou, ale doufám, že lhal.) Výsledkem je retro podívaná, která by klidně mohla vzniknout někdy před 20-30 lety a člověku nezbývá, než si povzdechnout "takovéhle filmy už se dneska moc netočí" a zamyslet se, proč tomu tak je. Zpočátku sledujeme zručně načrtnutou postavičku nesnesitelného mrzouta a rasisty, který místo mluvení většinou mručí a nenávidí téměř všechny, včetně své rodiny. V rukou méně schopného herce a režiséra by se taková postavička velmi snadno mohla změnit v něco urážlivého a nevkusného, ale to naštěstí není Eastwoodův případ. Pak se film začne vyvíjet trochu jiným směrem a my netušíme, zda půjde spíš o Buddy Movie nebo o Drsného Harryho po dvaceti letech . Ale konec je naprosto uspokojující, ne zcela očekávaný a z lidského i filmového hlediska zcela logický. Jediná potenciální výtka: Film má skoro dvě hodiny a i když v něm nakonec do sebe všechno zapadne naprosto dokonale, způsob, kterým jsou ty nitky v průběhu téměř dvou hodin pleteny, mi chvílemi přišel poněkud zdlouhavý. Asi tak zdlouhavý jako posledních pár desetiletí Walterova života.

  • Recenze Gran Torino na iDnes

    Recenze iDnes 80

    Další film, v němž Clint Eastwood režíruje Clinta Eastwooda, se jmenuje Gran Torino – podle staré fordky. A dojemně vzývá i další staré legendy a ctnosti Ameriky.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.