Plakát k filmu: Dům

Dům Dům

dokina.cz
6,7

Premiéra 20. 10. 2011
Česká Republika, Slovensko, 2011, 100 min

Žánr:
drama, psychologický
Režie:
Zuzana Liová | celý štáb
Hrají:
Taťjana Medvecká, Miroslav Krobot | všichni herci

Dům je intimním dramatem otce a dcery, příběhem o lásce, střetu snů různých generací a neutuchající touze po svobodě.

Imrich buduje svůj vlastní životní sen – staví dům pro svoji mladší dceru Evu. Do stavby domuprojektuje všechny své sny a ambice, které ztratil v éře komunismu.Na rodinném dvoře však stojí rozestavěné domy dva – první, nedokončený dům, měl patřit Evině starší sestře Janě. Ta se ale otcovi vzepřela a Imrich ji i s její rodinou ze svého života „vyškrtl“.

Eva sní o tom, že po maturitě konečně opustí „vězení dokonalého domova“ i život na maloměstě a konečně se vydá poznávat jiný svět. Těžce nese otcovy starosvětské názory a jeho chování vůči matce a sestře, chodí za školu, tajně se stýká se sestrou a její rodinou, přivydělává si a dělá vše proto, aby mohla co nejdříve „vypadnout“. Nečekaně ji cestu zkříží nový muž, starší a ženatý Jakub, se kterým ji do života přibude další tajemství. Brzy však všechna tajemství začnou vyplouvat na povrch a jejich životy naberou nečekaný zvrat.

Dům je celovečerním debutem mladé slovenské scénáristky a režisérky Zuzany Liové. Ve světové premiéře byl uveden na prestižním Mezinárodním festivalu Berlinale 2011, v sekci Fórum, která je věnována mladým talentům. Od té doby film prošel řadou dalších festivalů a stal se nejvíce oceňovaným českým filmem.

Dům je intimním dramatem otce a dcery, příběhem o lásce, střetu snů různých generací a neutuchající touze po svobodě. Imrich buduje svůj vlastní životní sen – staví dům pro ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 255 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Dům

 • Recenze Dům na fffilm

  Recenze fffilm 70

  Někde na hnusné slovenské vesnici žije otec (Miroslav Krobot), matka (Taťjana Medvecká) a jejich mladá dcera (Judit Bárdos). Otec je posedlý myšlenkou, že pro dceru postaví dům (na čemž pracuje sám, holýma rukama, a nutí zbylé členky rodiny, aby mu pomáhaly). Dcera ovšem nenávidí dům i otce a nemůže se dočkat, až si našetří na útěk do Anglie, dělat au pair. Než se jí to podaří, tak si aspoň začne (jako symbol vzdoru) se svým ženatým učitelem angličtiny. Do toho se vrací domů druhá sestra se svým neschopným manželem. Oba jsou na mizině a oba se nenávidí s otcem, který pro ně kdysi také stavěl dům (a nedostavěl). Karty jsou rozdány a HATE CAN BEGIN . Česko-slovenský film je tím, čemu se říká "komorní drama". Sledujeme, jak se většina postav v různých kombinacích dostává do vzájemných konfliktů a navzájem se deptá. Bez větších úprav by to celé mohlo fungovat jako divadelní hra, odehrávající se střídavě u rozestavěného domu a v bytě, s pár odbočkami (o věcech jako kamera, střih nebo hudba nemá příliš smysl se u takového filmu bavit). Vývoj situace je ale velmi předvídatelný, stejně jako závěr filmu. Spíš než scénář bych pochválil námět, tj. toho, kdo vymyslel a nadefinoval hlavní postavy a jejich úvodní vztahy. Herecké výkony hlavní pětice jsou velmi dobré, především u Krobota jsem se těšil na každou další sekundu, kdy bude na plátně. Judit Bárdos předvede SKORO FULL FRONTAL, ale víc mě zaujal její opravdu příjemný obličej. Zásadní vadou na kráse je ale dabing, respektive postsynchrony. V Českých kinech totiž všechny postavy mluví česky, ve slovenských Slovensky, a dabing NENÍ DOBRÝ, v některých případech přímo ničí kvalitu hereckého výkonu (např. dceřin učitel). Ale co já vím, možná už ta dnešní mládež opravdu slovensky nerozumí.

 • Recenze Dům na iDnes

  Recenze iDnes 60

  Talentovaná prvotina Zuzany Liové sice vyhovuje spíše televiznímu typu vnímání než kinosálům, malé postřehy a velcí herci ji však podrží.

Trailer k filmu

Související články k filmu Dům

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Ve středu 24. dubna začíná přehlídka českých filmů v USA

  Ve středu 24. dubna začíná přehlídka českých filmů v USA

  24. 4. 2013 10:35 Až do 19. září potrvá největší přehlídka českých filmů ve Spojených státech amerických. Celkem sedmnáct titulů bude uvedeno na více než sedmi desítkách projekcích v deseti metropolích. Některých se účastní i jejich tvůrci, konkrétně Zdeněk Jiráský, David Ondříček a Jiří Menzel. Masovou prezentaci české kinematografie, která začne už 24. dubna, připravila Česká centra.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Film Dům Zuzany Liové byl oceněn na festivalu v Terstu

  Film Dům Zuzany Liové byl oceněn na festivalu v Terstu

  27. 1. 2012 08:30 Nejlepším hraným snímkem 23. ročníku filmového festivalu v Terstu se stal film Dům scenáristky a režisérky Zuzany Liové. ČTK to oznámila mluvčí České televize Michaela Fričová. Připomněla, že tento česko-slovenský snímek nedávno zabodoval také na festivalu v Palm Springs, kde získal cenu New Voices/New Visions udělovanou celovečerním hraným debutům mladých režisérů, kteří hledají nové výrazové prostředky.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Československý film DŮM si z Palm Springs odváží jednu z prestižních cen.

  Československý film DŮM si z Palm Springs odváží jednu z prestižních cen.

  17. 1. 2012 16:15 Vypadá to, jakoby úspěšné tažení československého filmu DŮM po zahraničních filmových přehlídkách nebralo konce. Nyní si snímek režisérky Zuzany Liové odváží jednu z prestižních cen z Mezinárodního filmového festivalu v Palm Springs, kde byl Dům oceněn v kategorii New voices/New visions. Tato soutěžní přehlídka je určena novým zahraničním talentům, jejichž film zatím není v distribuci Spojených států. Domů se tak DŮM vrací s oceněním New voices/New visions Award!

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.