Plakát k filmu: Doba měděná

Doba měděná Doba měděná

Premiéra 13. 1. 2011
2010, 54 min

Režie:
Ivo Bystřičan | celý štáb

Jedinečný český dokumentární film nás zavede do Zambie, jedné se zemí s nejvýznamnějšími zásobami mědi na světě. Kdysi si měď stát těžil a prodával sám. Pak její cena klesla a doly se prodali nadnárodním společnostem. Zatímco dříve se z výnosů financovaly školy a infrastruktura, dnes jdou všechny peníze pryč ze země a to včetně velkorysých dotací Evropské banky. Skupina českých dokumentaristů pod vedením Ivo Bystřičana se přijíždí podívat, kterak situace, jak vystřižená z každodenního zpravodajství v Západním světě, reálně vypadá. Jsme zvyklí dívat se na tzv. třetí svět očima zapálených aktivních bojovníků proti chudobě a všech možných humanitárních organizací. Doba měděná proti tomu střízlivě ukazuje, že zajímat bychom se měli spíše o to, jak tato „nezištná“ pomoc vypadá v praxi.

Doba měděná vám ukáže jiný pohled na Afriku. Film se nesnaží dojímat expresivně zobrazenou chudobou a nezaměřuje se přímo na ni. Naše dokumentární inspekce, která se v průběhu změní spíše v komickou investigaci předčasně ukončovanou policií, analyzuje důsledky oslabené pozice chudé africké země vůči globálním korporacím a bankám. Uvidíte, jaké projekty pomáháme podporovat skrze své daně, které platíme v rámci EU.

Jedinečný český dokumentární film nás zavede do Zambie, jedné se zemí s nejvýznamnějšími zásobami mědi na světě. Kdysi si měď stát těžil a prodával sám. Pak její cena klesla a ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 222 hlasů
  • -
  • -
  • -
  • -

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.