Plakát k filmu: Dluh

Dluh The Debt

dokina.cz
6,6

Premiéra 27. 10. 2011
USA, 2010, 113 min

Žánr:
thriller, drama
Režie:
John Madden | celý štáb
Hrají:
Helen Mirren, Sam Worthington | všichni herci

Každý dluh je třeba zaplatit, a pokud to neuděláte, nakonec vás to zničí. Režisér John Madden (Zamilovaný Shakespeare, Mandolína kapitána Corelliho) natočil s výjimečnou hereckou sestavou působivý a chytrý thriller, ve kterém si podávají ruce minulost a současnost, pravda a lež a pocit viny je tu silnější než pud sebezáchovy.

Rok 1965. Tři mladí agenti Mossadu, Rachel Singer (Jessica Chastain), David Peretz (Sam Worthington) a Stephan Gold (Marton Csokas) vrátili domů jako hrdinové, poté co ve Východním Berlíně úspěšně vystopovali a zabili nacistického válečného zločince, bývalého doktora z Osvětimi.
Současnost. Teď již vysloužilí agenti Mossadu, Rachel (Helen Mirren), David (Ciarán Hinds) a Stephan (Tom Wilkinson) mají status národních ikon, dcera Rachel dokonce o jejich misi napsala knihu. Oni však zoufale trpí pod tíhou tajemství, které se zavázali nikdy neprozradit. Před třiceti lety v Berlíně se totiž odehrálo jiné drama než to, které později prezentovali veřejnosti. Důkazem může být informace, že muž, kterého tenkrát dostali za úkol zabít, se prý před pár měsíci objevil živý a na pokročilý věk relativně zdravý v jedné nemocnici na Ukrajině. Dluh je třeba zaplatit i po tolika letech. Dřív než se o něm dozví věřitel a srazí trojici hrdinů z piedestalu.

Režisér John Madden se rozhodl film natočit záhy poté, co mu producent Matthew Vaughn donesl scénář. „Málokdy dostanete do rukou tak propracovaný a chytrý příběh, který navíc pracuje s nesmírně širokou škálou emocí,“ říká Madden, jemuž se zalíbila i hra s diváky, které může celý film držet v nejistotě. Pro snímek kombinující emocionálně vypjaté scény s čistou akční jízdou, jehož hrdinové v příběhu vystupují ve dvou různých časových rovinách, potřeboval Madden výjimečné herce. A ty se mu nakonec podařilo získat. Mladší verze trojlístku agentů si zahráli Jessica Chastain (Strom života), hvězda Avataru Sam Worthington a Marton Csokas (Pán prstenů, Bournův mýtus), jejich starší ega pak oscarová Helen Mirren (Královna), na tutéž cenu nominovaný Tom Wilkinson (Michael Clayton, V ložnici) a Ciarán Hinds (Až na krev, Mnichov).

Každý dluh je třeba zaplatit, a pokud to neuděláte, nakonec vás to zničí. Režisér John Madden (Zamilovaný Shakespeare, Mandolína kapitána Corelliho) natočil s výjimečnou hereckou ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 179 hlasů

Recenze filmu Dluh

 • Recenze Dluh na MovieZone

  Recenze MovieZone 70

  Trojice agentů Mosadu dostala v roce 1966 za úkol dopadnout nacistického zločince. Po třiceti letech však vychází najevo, že se celá akce nepovedla tak, jak si oficiální místa myslí. A je potřeba ji dokončit. John Madden natočil napínavý civilní thriller se skvělými herci, který trpí tím, že se vedle hlavní zápletky snaží naťuknout spoustu dalších témat, která nakonec vyšumí do prázdna. Je to trošku škoda, protože kdyby byl prostor a čas pro ještě osobnější pohled na celou akci, mohl z Dluhu být vynikající film. Takhle je jen hodně nadprůměrný, ale minout byste ho i tak neměli.

 • Recenze Dluh na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Před třiceti lety se tři mladí agenti Mossadu dostali do Východního Berlína, aby zde unesli sadistického německého válečného zločince. Dopadlo to poněkud jinak, než to dopadnout mělo. Nyní titíž tři (už hraní jinými herci) zjišťují, že to tenkrát dopadlo JEŠTĚ PODSTATNĚ JINAK, než se domnívají, a že je zapotřebí vydat se znovu do akce a vyřešit to jednou provždy, jinak z toho bude mrzení. Herecké výkony nejméně poloviny herců z ústřední šestice jsou velmi dobré, ale scénář a režie jsou rozkolísané a poněkud schizofrenní. Dost podobně jako u nedávných Elitních zabijáků film osciluje mezi něčím jako byl Spielbergův Mnichov a mezi moderním Jamesem Bondem. Takže místy oceňujeme inteligenci scénáře a o chvíli později se smějeme, jak do sebe dva důchodci zapíchávají různé ostré věci a mlátí sebou o zdi. Film jsem viděl před mnoha a mnoha měsíci a pamatuji si pouze, že "mi to celé nějak moc nevadilo".

 • Recenze Dluh na iDnes

  Recenze iDnes 60

  Film Dluh se opírá o britskou vytříbenost, solidní herce v čele s Helen Mirrenovou a nečekaný zvrat tajné mise ve východním Berlíně. Dovětek už jen moralizuje.

Související články k filmu Dluh

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Dluh

  Dluh

  25. 10. 2011 11:25 Každé tajemství něco stojí, každý dluh je třeba zaplatit, a pokud to neuděláte, nakonec vás to zničí.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.