Plakát k filmu: Divoši

Divoši Savages

dokina.cz
6,4

Premiéra 27. 9. 2012
USA, 2012, 131 min

Žánr:
thriller, drama, kriminální
Režie:
| celý štáb
Hrají:
| všichni herci

„To, že vám vyprávím tenhle příběh, neznamená, že na jeho konci zůstanu živá,“ přiznává hned v úvodu Divochů postava, která vás filmem bude provázet. Takové entré je netradiční, stejně jako zbytek akčního thrilleru, který vznikl podle stejnojmenného románu Dona Winslowa, jedné z nejprodávanějších knížek posledních let. Ta zaujala hollywoodskou legendu Olivera Stonea natolik, že opustil oblíbená politizující témata a rozhodl se natočit film, jehož hlavním cílem je bavit diváky.

Vypravěčka Ophelia (Blake Lively) žije ve spokojeném postmoderním uspořádání se dvěma chlapci, kteří ji milují, a ona miluje je. Vzájemně na sebe nežárlí, jsou totiž výjimeční. Chon (Taylor Kitsch) si jako bývalý elitní voják a žoldák vypěstoval ke světu poněkud cynický přístup, naopak nadaný botanik Ben (Aaron Taylor-Johnson) by ho chtěl neustále zachraňovat. Odlišné povahy spojují společné zážitky ze školy a také podnikání. Díky Benovým schopnostem a Chonovým kontaktům prodávají nejlepší trávu v celé Kalifornii. Je to celkem bezpečné podnikání, zvlášť když mají pod palcem agenta z protidrogového (John Travolta). Jen pár kilometrů na jih od téhle idyly ale operují mexické kartely a jednomu z nich se Benův a Chonův „podnik“ zalíbí natolik, že se s ním rozhodnou spolupracovat. Kluci nejsou blázni, aby si zahrávali s ohněm, a velkorysou nabídku odmítnou, jenže šéfka kartelu (Salma Hayek) nepovažuje „Ne“ za odpověď. Na získávání správných odpovědí má svého zlého muže (Benicio Del Toro) a taky schopnost vyhmátnout slabé místo svých oponentů. V Benově a Chonově případě je to jejich Ophelia. Jenže když výjimečným hochům sáhnete na jedinou „věc“, která má v jejich životě smysl, můžete počítat s tím, že se dočkáte výjimečné odplaty.

Winslowova předloha zaujala kritiky a čtenáře tím, že byla jiná, že záměrně porušovala nevyřčená pravidla žánru krimi z počátku 21. století. Winslow navíc vypráví část příběhu vyloženě filmovou řečí, i proto došlo k přesunu příběhu ze stránek knížky na plátno nezvykle rychle. Oliver Stone byl pro studio Universal první volbou a režii Divochů se nebránil. „Je to skvělá knížka o moci, síle, zradě, penězích a zpochybňování hodnot,“ říká režisér, pro něhož jsou tohle všechno oblíbená témata.

„To, že vám vyprávím tenhle příběh, neznamená, že na jeho konci zůstanu živá,“ přiznává hned v úvodu Divochů postava, která vás filmem bude provázet. Takové entré je netradiční, ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 115 hlasů

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 103.08 CZK 309.76 CZK Přehrát online

Recenze filmu Divoši

 • Recenze Divoši na MovieZone

  Recenze MovieZone 70

 • Recenze Divoši na fffilm

  Recenze fffilm 60

  (Pod recenzí je soutěž o knižní předlohu) Chon (Tayloir Kitsch) a Ben (Aaron Johnson) žijí na hromádce v Kalifornii s krásnou O (Blake Livelyová) a živí se prodejem marihuany. Pak se o ně začne zajímat mexický mega-gang Salmy Hayekové, který se chystá expandovat do USA a potřebuje znalosti našich dvou hrdinů ohledně pěstování rostlinek s hodně vysokým obsahem THC. Bratři se rozhodnou utéct, ale Benicio del Toro, poskok Hayekové, unese O. Chon a Ben ji chtějí za každou cenu zachránit, takže se obrátí na svého skorokamaráda, mnoho let podpláceného poldu z protidrogového (John Travolta v nejzábavnější, ale bohužel příliš malé roli). Film podle údajně kultovní knihy natočil Oliver Stone, ale vypadá přesně jako o něco méně vydařené filmy Tonyho Scotta (jenom v něm chybí Denzel Washington). To znamená, že místy se režisér, střihač a kameraman zblázní a vytvoří nějakou zajímavou psychedelickou montáž, ale dobrou polovinu filmu sledujeme, jak se vyvíjí nějaký kriminálně-filosofický příběh, který není příliš zajímavý z kriminální ani filosofické stránky. Nevím, nakolik to odpovídá knize, ale celý film vypráví O, a většinou zní jako blbá kráva, která se snaží filosofovat. Možná je to sofistikovaný záměr, možná ne, ale každopádně to není zábavné, natož intelektuálně stimulující, a při stopáži 131 minut je to téměř smrtící. Děj je typická série brutálních a akčních scén (těch je bohužel menšina) a různých podrazů všech na všechny. Tvůrci bohužel nemají úplně jasno v tom, kdy natáčejí "něco jako od Tarantina" a kdy natáčejí kriminální thriller. V prvním nemá co dělat logika, ve druhém by měla být logika základem příběhu. Protože styl filmu divoce osciluje mezi oběma polohami, v polovině jsem se přestal snažit chápat smysl konání většiny zúčastněných a začal jsem se poměrně nudit. Naštěstí je Stone pořád velmi zručný řemeslník, takže i když zrovna nekoukáme na nějaké parádně brutální mučeníčko, můžeme aspoň obdivovat opravdu působivou výpravu (barevná schemata mexických padouchů jsou lahůdková) a soundtrack, který mixuje nejrůznější písničky zajímavým a chytře ironickým způsobem. Vlastně nic v tomto filmu není vyloženě špatné. Ale jen máloco je v něm opravdu dobré / nezapomenutelné / zábavné. Je to málo? Není to málo. Ale rozhodně to nestačí na nezapomenutelný film. Pokud chcete vyhrát knihu, podle které byl film natočen , napište mi do 27. září na adresu fffilm.soutez@fuxoft.cz, jak byste nazvali svůj drogový kartel. Podmínkou je, že si výhru převezmete osobně v Praze (tzn. nebudu vám ji nikam posílat).

Trailer k filmu

Související články k filmu Divoši

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Karlovarský festival ocení Křišťálovým globem hollywoodskou superstar - Johna Travoltu

  Karlovarský festival ocení Křišťálovým globem hollywoodskou superstar - Johna Travoltu

  21. 6. 2013 08:00 Karlovarský festival ocení za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii amerického herce Johna Travoltu. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to řekl prezident této prestižní mezinárodní přehlídky Jiří Bartoška.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Divoši

  Divoši

  21. 9. 2012 12:56 "To, že vám vyprávím tenhle příběh, neznamená, že na jeho konci zůstanu živá," přiznává hned v úvodu Divochů postava, která vás filmem bude provázet. Takové entré je netradiční, stejně jako zbytek akčního thrilleru, který vznikl podle stejnojmenného románu Dona Winslowa, jedné z nejprodávanějších knížek posledních let. Ta zaujala hollywoodskou legendu Olivera Stonea natolik, že opustil oblíbená politizující témata a rozhodl se natočit film, jehož hlavním cílem je bavit diváky.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.