Plakát k filmu: Děti moje

Děti moje The Descendants

dokina.cz
7,7

Premiéra 19. 1. 2012
USA, 2011, 118 min

Žánr:
komedie, rodinný, drama
Režie:
Alexander Payne | celý štáb
Hrají:
George Clooney, Matthew Lillard, Judy Greer, Beau Bridges | všichni herci

Ne každý, kdo bydlí na Havaji, má v životě havaj. Přesvědčí vás o tom George Clooney, který ve filmu Děti moje podává další ze svých životních výkonů. Jestliže dosud se říkalo, že jeho nejlepší rolí byl létající vlk samotář v komedii Lítám v tom, postava nedokonalého otce od rodiny ji může sesadit na druhé místo. Prsty v tom má samozřejmě i scenárista a režisér Alexander Payne (Bokovka), který má s příběhy o tápajících mužích bohaté zkušenosti.

Poklidný havajský život Matta Kinga (Clooney) se začne sypat ve chvíli, kdy jeho žena po nehodě skončí v kómatu. Otec dvou dcer, předčasně vyspělé desetileté Scottie a sedmnáctileté rebelky Alexandry, který doposud sloužil jen jako „záložní“ rodič, se najednou musí vyrovnat s vědomím, že výchovu vlastních dětí musí zvládnout sám. A to pro člověka, který doposud výchovně nefungoval, bude přetěžký úkol, který mu „dětičky“ rozhodně neusnadní. Spíš naopak. Během jedné ostřejší výměny názorů Alexandra konsternovanému otci prozradí, že matka havarovala během romantického lodního výletu s milencem. Takováhle rána mezi oči může člověka přimět k čemukoliv, Matta dovede k rozhodnutí najít milence své ženy, přičemž vlastně úplně jistě neví, co si s ním počne, až ho najde. Během téhle očistné, zábavné a složité cesty, na níž ho doprovázejí jeho dcery, si uvědomí, že to, co zdánlivě rozbila nehoda jeho ženy, tedy pevná rodina, bylo rozbité už dávno předtím. A že on jediný ji může opravit. Ale musí chtít.

Režisér Payne se rozhodl adaptovat slavnou stejnojmennou předlohu především kvůli tomu, jak přesvědčivě si pohrává s vyhrocenými emocemi. „Je to příběh muže, který musí čelit strašlivé zprávě, příšerným lidem a té největší životní volbě. Navíc se odehrává v nevšedním exotickém prostředí, které tomu všemu dodává další význam,“ říká Payne.

Obsazení hlavní role Georgem Clooneym bylo vysněným přáním autorky předlohy a produkce jí ho splnila. To se nakonec ukázalo jako šťastná volba, protože nepřetržitě vtipkující Clooney a seriózní Payne vytvořili skvěle fungující tandem a zároveň film, označovaný za horkého kandidáta na ty nejprestižnější filmové ceny. To potvrzuje i aktuálních pět nominací na Zlaté Glóby.

Ne každý, kdo bydlí na Havaji, má v životě havaj. Přesvědčí vás o tom George Clooney, který ve filmu Děti moje podává další ze svých životních výkonů. Jestliže dosud se říkalo, že ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 134 hlasů

Kde se podívat online?

9.99 EUR Přehrát online

Recenze filmu Děti moje

 • Recenze Děti moje na MovieZone

  Recenze MovieZone 80

  Alexander Payne je zpátky a nikoho asi nepřekvapí, že natočil další výbornou konverzačku. Tentokrát s Georgem Clooneym, který se musí vypořádat s výchovou dětí a zapeklitým prodejem havajské půdy, avšak stejně zábavnou a „ze života“, jako když Paul Giamatti degustoval víno. Takže další ukecaný nezávislák? Ano. Ale opět jsou tu fajnoví herci, spousta humoru a přesah, který už dávno není povinností.

 • Recenze Děti moje na fffilm

  Recenze fffilm 70

  George Clooney hraje realitního magnáta, který žije na Havaji se dvěma dcerami (10 a 17) a s manželkou, která je v po úrazu v neléčitelném komatu, a má být za pár dní odpojena od přístrojů. Clooney musí tuto smutnou zprávu nějak sdělit zbytku rodiny (která si myslí, že se manželka každou chvíli probere) a současně uzavřít obchod s pozemky za půl miliardy dolarů. A současně se vyrovnat s nově zjištěnou skutečností, že mu manželka byla nevěrná. Režisér Alexander Payne natočil filmy O Schmidtovi nebo Bokovka , u kterých nešlo ani tak o děj, jako o ironickou černohumorovou ATMOSFÉRU. Děti moje se snaží mít děj, je to na škodu věci a boří to právě onu atmosféru, která Payneovi tak jde. Intimní okamžiky, kdy se Clooney něco pokouší řešit s nepříliš přizpůsobivými dcerami, nebo jiným příbuzenstvem, mají většinou správnou gradaci a správný mix hořkého humoru s dramatem. Hodně tomu pomáhá i skutečnost, že většina herců je výborná. Téměř veškeré mé výhrady tak směřují na adresu scénáře a režie. Zbytečně moc věcí je odvyprávěno hlasem vypravěče, místo aby nám došly pomocí jiných filmových prostředků. Něco jiného je, když se vypráví ve filmech Wes Andersona - tam je to součást jejich bizarní atmosféry. V Děti moje to vypadá jako filmařská neschopnost. Stejně tak patnáct z posledních dvaceti minut filmu je zhola zbytečných (ostatně jako celá zápletka s prodejem pozemků) a jen se zoufale snaží z diváků pudit slzy. Pravděpodobně to souvisí s faktem, že jde o adaptaci knihy, tudíž v ní filmaři chtěli použít její hlavní pasáže, ale to je neomlouvá. A ten nápad "doprovodit všechny scény kýčovitými havajskými odrhovačkami, aby to vypadalo ironicky, ale přitom dojemně" taky začne lézt v půlce filmu na nervy. Přibližně každých 5 až 10 minut se v Děti moje objeví nějaká úžasně vymyšlená a perfektně zahraná scéna nebo hláška (například to "už to nikdy nedělej" z traileru). Mezi nimi je ale nebezpečně moc průměrné výplně a laciného sentimentu, který není hoden toho, co Payne předevedl v předchozích filmech. P.S: Český název "Děti moje" je zcela mimo. Původní "Descendants" není odkaz na Clooneyovy dcery, nýbrž na skutečnost, že jeho rodina jsou potomci dávných havajských starousedlíků (což se ve filmu několikrát rozebírá). P.P.S: Ve filmu máte zajímavou možnost vidět, jak dnes vypadají Matthew Lillard a Beau Bridges. Není to moc hezký pohled. (To samozřejmě není kritika filmu, jen taková zajímavost.)

 • Recenze Děti moje na iDnes

  Recenze iDnes 80

  Už Bokovkou dal Alexander Payne najevo, v čem tkví jeho síla: v nápadu, vkusu a citu pro míru. Navíc nemá zbytnělé ego filmaře, který sebeoslavné efekty staví nad příběh, a v žánru tragikomedie se cítí jako ryba ve vodě.

Trailer k filmu

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.