Plakát k filmu: Brooklyn

Brooklyn Brooklyn

dokina.cz
7,6

Premiéra 25. 2. 2016
Irsko, 2015, 113 min, od 12 let

Žánr:
historický, drama, romantický
Režie:
John Crowley | celý štáb
Hrají:
Saoirse Ronan, Julie Walters, Emory Cohen, Domhnall Gleeson, Jim Broadbent, Jenn Murray, Michael Zegen | všichni herci

Když se mladá dívka z naprostého zapadákova přestěhuje do jednoho z největších měst na světě, čeká na ni docela silný šok. A přesně to se v padesátých letech minulého století přihodilo Eilis (Saoirse Ronan), kterou k takovému dobrodružství přiměje starší sestra, jež si pro ni přeje o něco lepší budoucnost, než jakou by bylo další živoření v Irsku. Eilis vyráží přes oceán na cestu z malého irského městečka Enniscorthy do newyorské čtvrti Brooklyn. Vydává se tak na cestu do neznáma, do prostředí, které s ní zpočátku nemá nic společného a do života, který si sama nezvolila. Ocitá se v cizím světě, připadá si jako ve vyhnanství a podléhá stesku po dosavadním životě v rodném Enniscorthy, ale poté, co se seznámí s pohledným italským dělníkem, stýskání po domově pomalu mizí. Eilis přichází životu v rušném New Yorku na chuť.

Pak ale přijde událost, kvůli které se musí vrátit zpět do rodného Irska, kde je vtažena zpět do svého předchozího života, a i zde potkává novou lásku. Dostává se tím mezi dva hlasy vlastního srdce a musí se rozhodnout mezi světem, z něhož pochází, a světem, kde si může splnit svůj sen.

Pokud jde o Eilisinu volbu, scenárista filmu, spisovatel Nick Hornby k ní poznamenává: „Eilis jasně vidí rozdíly mezi životem v Americe a v Irsku, ale neumí tyhle dva paralelní životy nechat běžet vedle sebe. I proto dokáže najednou milovat dva muže. Každý totiž pochází z jiného světa. Nakonec se ale i ona musí rozhodnout jen pro jeden z těchto životů.“

Když se mladá dívka z naprostého zapadákova přestěhuje do jednoho z největších měst na světě, čeká na ni docela silný šok. A přesně to se v padesátých letech minulého století ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 5 hlasů

Recenze filmu Brooklyn

 • Recenze Brooklyn na MovieZone

  Recenze MovieZone 70

  Irská dívka Eilis se vydává do dalekého New Yorku za lepším životem. Irsko má ale hodně dlouhé prsty a pokusí se ji stáhnout zpátky. Zvítězí stesk po domově nebo touha kráčet po nové cestě. Imigrantský motivák, o kterém se vzhledem k aktuálnímu klimatu bude mluvit možná víc, než by bylo nutné. Fanoušky si ale určitě najde, už kvůli vynikající Saoirse Ronan v hlavní roli.

 • Recenze Brooklyn na iDnes

  Recenze iDnes 65

  Kam se hrabe veškerá globalizace na filmový svět! Tři oscarové nominace i cenu Britské filmové akademie za nejlepší britský film roku má romantické drama Brooklyn, vstupující do našich kin.

 • Recenze Brooklyn na Červený koberec

  Recenze Červený koberec 75

  Pokud si z Brooklynu máte zapamatovat jen jednu věc, je jí bezpochyby Saoirse Ronan, která dominuje celému snímku. Ostatní herci a prvky filmu už jen dokreslují koncert jejího talentu. Zajímavý, ale nepřekvapivý námět má jen díky ní něco navíc, díky čemuž snímek opravdu stojí za vidění. Víc toho bohužel není, a po velmi citlivě plynoucím příběhu přichází náhlý, zbrklý závěr.

 • Recenze Brooklyn na FilmSpot

  Recenze FilmSpot 60

  Romantické drama Brooklyn se pyšní třemi oscarovými nominacemi – za nejlepší film, nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli a za nejlepší adaptovaný scénář (z knižní předlohy spisovatele Colma Toibina). Snímek režíroval irský režisér John Crowley, jenž se veřejnosti představil svým třináct let starým debutem Intermission, který šel i u nás v kinech. Není tedy divu, že se Brooklyn opět točí kolem Irů, tentokrát v souvislosti s tím, jak mnozí z nich přijeli hledat svou šťastnou budoucnost do Ameriky.

 • Recenze Brooklyn na Total film

  Recenze Total film 60

  Brooklyn (USA, 2015) Problematický scénář a částečně i casting. To jsou hlavní problémy filmu, který je ale jinak vcelku příjemný, má atmosféru i jisté sdělení. Mohl být ale podstatně lepší. Oscarové nominaci na Nejlepší film skutečně nerozumím ani trochu.

Trailer k filmu

Související články k filmu Brooklyn

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Filmové premiéry: Řachanda a egyptský souboj titánů

  Filmové premiéry: Řachanda a egyptský souboj titánů

  24. 2. 2016 10:07 Hvězdně obsazená pohádka o jedné rozmazlené princezně, epický souboj titánů, cesta do neznáma či nelehký život chůváka. V tomto týdnu nás čeká 5 filmových premiér a francouzsko-italský snímek z šedesátých let.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Nominace na Oscary 2016 slibují klání mezi Mad Maxem a sci-fi Marťan

  Nominace na Oscary 2016 slibují klání mezi Mad Maxem a sci-fi Marťan

  14. 1. 2016 22:00 Nominace na 88. ročník Oscarů jsou venku a podle všeho to vypadá na pořádně lítou bitvu mezi klasicky pojatými filmy, ujetou postapokalyptickou podívanou a několika zajímavými snímky. Každopádně v roce 2015 bylo na co koukat a podle toho vypadají i nominace. Vyhraje Marťan, nebo snad Mad Max? Nabízíme vám přehled nejdůležitějších kategorií. S výběrem jsme vlastně spokojeni, jen nás mrzí, že Star Wars se objevují až v kategoriích jako je střih a střih zvuku.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.