Plakát k filmu: Bratři

Bratři Brothers

dokina.cz
7,1

Premiéra 4. 2. 2010
USA, 2009, 105 min, od 12 let

Žánr:
thriller, drama, válečný
Režie:
Jim Sheridan | celý štáb
Hrají:
Jake Gyllenhaal, Natalie Portman | všichni herci

Cenami ověnčený režisér Jim Sheridan (In America, Ve jménu otce) si za námět svého nejnovějšího filmu vybral remake dánského dramatu z roku 2004. Z původního filmu si však ponechal pouze základní kostru, děj přenesl do žhavé současnosti a dodal mu to, co v jeho filmech milují kritici i diváci po celém světě – napětí, inteligentní příběh a hlavně – živoucí postavy, které mohou diváci jednou milovat, jindy nenávidět, ale rozhodně je vždy budou chápat.

Pýchou rodiny Cahillů je starší syn Sam (Tobey „Spiderman“ Maguire) – otec dvou malých dcerek, vzorný manžel a hlavně – mariňák, který tráví dvě třetiny roku na zahraničních misích. Zato mladšímu synovi, lehkomyslnému Tommymu s tváří Jakea Gyllenhaala, který je častěji ve vězení než doma, nemůže otec Cahill přijít ani na jméno. Přesto je to právě Tommy, kdo se ujme Samovy rodiny poté, co je vrtulník jeho bratra sestřelen v Afghánistánu a Sam prohlášen za mrtvého. Péče o druhé pomalu mění potížistu Tommyho ve zodpovědného strýčka, který více než na sebe myslí na své neteře, ale také na svou švagrovou Grace (Natalie Portman). Zoufalství a bolest ze ztráty bratra a manžela začne ty dva k sobě přitahovat, jenže oba se za to stydí a bojí se, co nastane…

Jen co se truchlící rodina pomalu navrací do života, objeví se ztracený Sam. Je to však skutečně Sam, kdo se vrátil? Z kliďase a slušňáka udělalo kruté mučení, jež podstoupil v zajetí, agresivního uzavřeného podivína, trpícího záchvaty paranoie a děsícího vlastní děti. Role bratrů jakoby se obrátili a jejich střet je nevyhnutelný.

Je možná cesta zpátky? Je vůbec ještě možné spravit zpřetrhané vazby? Odpustit a jít dál? Odpověď nabídne emocemi nabité drama, které si v ničem nezadá s klasickými řeckými tragediemi a o němž se už teď šeptá, že je horkým kandidátem na letošní Oscary.

Cenami ověnčený režisér Jim Sheridan (In America, Ve jménu otce) si za námět svého nejnovějšího filmu vybral remake dánského dramatu z roku 2004. Z původního filmu si však ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 250 hlasů

Recenze filmu Bratři

 • Recenze Bratři na MovieZone

  Recenze MovieZone 60

  Dva bratři, jedna žena, jedno trauma a jeden lehce nadprůměrný remake. Pomalu vyprávěný příběh o válce, lásce a věcech, které by člověk neměl nikdy udělat, nabízí dobré herecké výkony a slušnou režii, ovšem na rozdíl od originálu není ani zdaleka tak emocionálně působivý, drsný a rozhodně si ho nebudete po letech pamatovat. Možná ani po pár týdnech.

 • Recenze Bratři na fffilm

  Recenze fffilm 70

  Mladý kapitán Sam Cahill (Tobey Maguire) odjíždí do afghánské války a doma nechává manželku Grace (Natalie Portmanová) se dvěma dětmi. Jeho bratr Tommy (Jake Gyllenhaal), černá ovce rodiny, je čerstvě propuštěn z vězení a nevypadá to, že by chtěl začít sekat dobrotu. Když přichází z Afghánistánu zpráva o Samově smrti, Tommy se začne pozvolna sbližovat s Grace a dětmi a stává se "lepším člověkem". Těsně poté, co se s Grace sblíží "docela dost", z Afghánistánu se nečekaně vrací živý Sam. Fyzicky v pořádku, ale plný traumat z dlouhého zajetí a mučení... Problém filmu tkví (přes nespornou profesionalitu herců i tvůrců) v tom, že je v něm kladen důraz na (pro mě) nezajímavé věci. To, co jsem popsal v prvním odstavci, a co je jasné od třetiny filmu (není to tedy spoiler), se totiž před našima očima odehrává velmi dlouho. Grace je zničená, Tommy objevuje své lepší já, my celou dobu víme, že Sam žije, a čekáme, kdy konečně dojde k návratu a začne se rozehrávat pořádné drama. K návratu skutečně dojde, Sam chvíli předvádí žárlivého magora (vizuálně dost připomíná mladého De Nira v Taxikáři ), zdá se, že začne být reálně nebezpečný svému okolí, a pak... Ve chvíli, kdy jsem si řekl "Tak se ta situace konečně pořádně dramaticky rozjela, teď se těším co bude dál!", film skončil. Přitom to "vyhnání do krajnosti" není zdaleka tak extrémní, jak se snaží naznačovat trailer. Takže: Ano, všichni se snažili, je zajímavé dívat se na dobré herce, ale škoda toho scénáře, který nerozehrál to nové, co se nabízelo, a zůstal u variací na motivy, které už tady byly opravdu mnohokrát. Měl jsem opravdu dojem, že se dívám na pilot k dramatickému televiznímu seriálu, který by vůbec nemusel být špatný.

Související články k filmu Bratři

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Bratři

  Bratři

  1. 2. 2010 07:00 Herecké hvězdy Tobey Maguire, Natalie Portman a Jake Gyllenhaal se sešli ve strhujícím filmovém příběhu rodiny, kterou čeká tragédie, bolest a ostrý souboj dvou bratrů. Starší syn Sam, je sestřelen při misi v Afgánistánu. Jeho okouzlující žena najde přítele v manželově bratrovi Tommym. Nečekané idyle udělá konec návrat Sama, který sice přežil, ale změnil se k nepoznání….

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Bratři: film nabitý emocemi, v kinech od 4 února

  Bratři: film nabitý emocemi, v kinech od 4 února

  26. 1. 2010 22:00 Distribuční společnost HCE dnes představila film Bratři, ve kterém se sešly herecké hvězdy Tobey Maguire, Jake Gyllenhaal a Natalie Portman. Snímek bude do kin uveden 4. února v osmnácti kopiích.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.