Plakát k filmu: Až do města Aš

Až do mesta Aš Made in Ash

dokina.cz
6,8

Premiéra 15. 11. 2012
Česká Republika, Slovensko, 2012, 84 min

Žánr:
drama
Režie:
Iveta Grófová | celý štáb
Hrají:
| všichni herci

Silný príbeh Dorotky z východného Slovenska, ktorá sa vplyvom vlastných životných rozhodnutí konfrontuje s realitou v najzápadnejšom kúte Čiech. Plná odhodlania a naivných dievčenských predstáv o novom živote nastupuje ako šička do malej továrne na česko-nemeckom pohraničí, v meste Aš. Sem sa zbiehajú z oboch strán ľudia, ktorí niečo hľadajú. Dievčatá, ktoré prichádzajú robiť šičky do továrne si chcú zabezpečiť dôstojný život a relatívne majetní Nemci lacnú zábavu. Všetko sa to mieša v akomsi Babylone jazykov a hodnôt, v ktorom sa búrajú prirodzené ľudské zábrany.

Silný príbeh Dorotky z východného Slovenska, ktorá sa vplyvom vlastných životných rozhodnutí konfrontuje s realitou v najzápadnejšom kúte Čiech. Plná odhodlania a naivných ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 34 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Až do města Aš

 • Recenze Až do města Aš na fffilm

  Recenze fffilm 80

  Slovenský film vypráví o čerstvě odmaturované Romce Dorotce, která se z rodného Slovenska vydává na druhý konec světa - až do Aše. Zde se snaží zprvu uchytit jako šička (nebo co se to u těch šicích strojů dělá), to ale nemá dlouhého trvání a ona záhy musí řešit problém "jak se uživit". Především uvažuje o řešení, o kterém uvažuje většina jejich zdejších kamarádek: Nabalit si staršího Němce, který ji bude živit. Režisérka a scenáristka Iveta Grófová (ročník 1980), od níž jsem nic jiného neviděl, musí být obrovsky talentovaná. Film je totiž hraný, ale vypadá jako dokument, snímaný skrytou kamerou. Grófová totiž chtěla původně natočit dokument, seznamovala se s reálnými obyvateli Aše, ale pak si to nějak rozmyslela a do hlavních rolí obsadila herečky. Nicméně to není vůbec poznat. Celý film opravdu vypadá nejen jako dokument, ale jako dokument, jehož protagonisté nevěděli o tom, že jsou natáčeni. Jistě máte představu, jak "obyčejný člověk" zdřevění a přestane se chovat přirozeně, když ví, že je natáčen. Ne tak v tomto filmu. Všechny scény, od začátku do konce, působí naprosto přirozeně, jako intimní upřímné pohledy do života lidí, s nimiž bych nechtěl mít společný život. Co se hereckých výkonů týče, film je plně srovnatelný třeba s Hoří, má panenko . Jako dokument by byl tento film triumfem, neboť věrně (obávám se) dokumentuje depresivní atmosféru Aše a zoufalství jejích obyvatel. Ale protože je to, dle oficiální definice, hraný film se scénářem, je trochu zarážející, jak málo se toho v něm stane z dějového hlediska. Hlavní hrdinka prostě přijede do Aše, chvíli pracuje, je vyhozena, chodí na diskošky a uvažuje, jestli má nechat toho starého Němce, aby ji sbalil. Větší polovina scén přitom vůbec nesouvisí s "příběhem filmu", ale pouze ukazuje, jak špatně na tom podobné existence v podobných situacích jsou. Nabízí se srovnání s podobně koncipovaným filmem Klip. Narozdíl od něj vypadá Až do města Aš trochu více jako dokument a trochu méně jako porno pro pedofily (myslím, že v něm NIKDO nemůže najít nic, co by působilo aspoň trochu rajcovně), ale základní koncept je dost podobný. P.S: Většina filmu je s českými titulky (protože se v něm mluví především slovensky, německy a romsky) a všeobjímající beznaděj je mistrně prohlubována tím, že všechny titulky jsou fontem Comic Sans (nebo nějakým, který je mu hodně podobný).

Související články k filmu Až do města Aš

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Ve středu 24. dubna začíná přehlídka českých filmů v USA

  Ve středu 24. dubna začíná přehlídka českých filmů v USA

  24. 4. 2013 10:35 Až do 19. září potrvá největší přehlídka českých filmů ve Spojených státech amerických. Celkem sedmnáct titulů bude uvedeno na více než sedmi desítkách projekcích v deseti metropolích. Některých se účastní i jejich tvůrci, konkrétně Zdeněk Jiráský, David Ondříček a Jiří Menzel. Masovou prezentaci české kinematografie, která začne už 24. dubna, připravila Česká centra.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Mezi 11 soutěžními filmy Finále budou Hořící keř a Ve stínu

  Mezi 11 soutěžními filmy Finále budou Hořící keř a Ve stínu

  18. 3. 2013 08:59 O Zlatého ledňáčka bude v Plzni na festivalu českých celovečerních filmů Finále 2013 soutěžit 11 z 25 snímků natočených v ČR od loňského do letošního dubna. O přízeň poroty se budou ucházet snímky Až do města Aš, Bez doteku, Don't Stop, Hořící keř, Konfident, Můj pes Killer, Odpad město smrt, Polski film, Posel, Ve stínu a Záblesky chladné neděle. Dalších 14 českých hraných či animovaných snímků uvidí diváci v týdnu od 21. do 27. dubna mimo soutěž, řekla ČTK koordinátorka přehlídky Eva Košařová.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Nejlepším snímkem roku 2012 je podle kritiků film Ve stínu

  Nejlepším snímkem roku 2012 je podle kritiků film Ve stínu

  29. 1. 2013 10:27 Snímek režiséra a producenta Davida Ondříčka Ve stínu se stal nejlepším filmem roku 2012. Na vyhlašování Cen české filmové kritiky v pražském Divadle Archa zazněl jeho název v pěti kategoriích - nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší kamera, nejlepší původní hudba a nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli pro Ivana Trojana.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.