Plakát k filmu: Antikrist

Antikrist Antichrist

dokina.cz
6,4

Premiéra 26. 11. 2009
Francie, Německo, Itálie, Švédsko, Dánsko, Polsko, 2009, 108 min

Žánr:
drama, horor
Režie:
Lars von Trier | celý štáb
Hrají:
Willem Dafoe, Charlotte Gainsbourg | všichni herci

Muž (Willem Dafoe) a Žena (Charlotte Gainsbourg) se vášnivě milují. Černobílé záběry klouzavé kamery si vychutnávají jejich zaujetí sexem. Zároveň sledujeme krůčky dítěte, které se s nadšením blíží směrem k padajícím sněhovým vločkám za otevřeným oknem.

Divák již tuší, jak tato scéna dopadne, a tragédie, která se dala snadno odvrátit, samozřejmě navždy změní životy Muže a Ženy. Žena zcela zkolabuje, Muž se snaží zachránit jejich manželství a ulehčit jejich utrpení. Navrhuje společnou terapii v odlehlém dřevěném srubu uprostřed lesů, které, k divákovu překvapení, jako by vystoupily z té nejhorší noční můry. V tu se mění i pobyt manželů a to, co mělo být jejich „rájem“, se stává tím nejhorším peklem.

Oživlá příroda a zvrácená psychologie hrají velkou roli v tomto podivném experimentu – vrátí se Muž a Žena jako dvojice, nebo každý sám? Vrátí se vůbec? Jeden z nejkontroverzněji přijatých filmů letošního MFF v Cannes vynesl Charlotte Gainsbourg Cenu za nejlepší ženský herecký výkon.

Muž (Willem Dafoe) a Žena (Charlotte Gainsbourg) se vášnivě milují. Černobílé záběry klouzavé kamery si vychutnávají jejich zaujetí sexem. Zároveň sledujeme krůčky dítěte, které ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 143 hlasů

Recenze filmu Antikrist

 • Recenze Antikrist na MovieZone

  Recenze MovieZone 90

  Zatímco se On a Ona milovali, jejich dítě vypadlo z okna. Každý bojuje s žalem po svém, ale protikladnost jejich přístupu i přirozenosti vede uprostřed hlubokých lesů k tragickému střetu racionality a chaosu. Lars von Trier strhl oponu a předestřel chorobně otevřený a drásavý hvozd svých duševních démonů v brilantním formě. Tarkovského vizualitou uhranutý Antikrist je střemhlavým pádem do bahnité podstaty lidské bytosti. Ideovým barbarstvím v čase vládnoucího rozumu.

 • Recenze Antikrist na fffilm

  Recenze fffilm 40

  Willem Dafoe a Charlotte Gainsbourgová jsou manželé a mají malého synka. Mají ho ale jen pár minut po úvodních tiulcích, protože pak synek vypadne z okna (při zběsilé souloži hlavních hrdinů). Manželka z toho má následně trauma a manžel (poloprofesionální psychiatr) se ji rozhodne vyéčit tím, že ji odveze na osamělou chau ve strašidelném lese. Pravděpodobně očekáváte, že v tom strašidelném lese "se začnou dít věci", ale to není tak úplně pravda. Film má přes 100 minut, hrají v něm pouze Dafoe a Gainsbourgová a jeho tempo je - jak je zvykem u Larse von Triera - extrémně pomalé. Používá minimum dialogů, hučení a jiné zvukové efekty místo hudby, velmi dlouhé statické záběry a v neposlední řadě extrémně zpomalené záběry z digitální kamery. Děj bych mohl opravdu shrnout do tří vět, pokud bych si byl jistý že to opravdu byl děj a ne něčí sen (například té lišky, co se najednou objeví a řekne "Chaos reigns"). Lars von Trier údajně tvrdí (nikde online jsem to nenašel), že Antikrist je horor. V tom případě se nabízí srovnání se staršími klasikami jako Přichází Satan Richarda Donnera nebo Teď se nedívej Nicolase Roega. V těch je také většina atmosféry budovaná pomocí předtuchy čehosi strašného a explicitní hrůza je na plátně jen pár okamžiků. Nezapomeňme ale, že to jsou třicet let staré filmy a dnes se od hororů (i od těch neexplicitních) přece jen očekává trochu něco jiného. No a co se tče brutality a nechutností, kterou na plátně uvidíme: Je jich opravdu jen chvilka (možná tak minuta celkem) a rozhodně nejsou brutálnější nebo nechutnější než v průměrně úchylném současném japonském hororu. Pokud ale Antikrist není hororem a jde o artfilm a paralelu s něčím (například s vyhnáním z Ráje nebo s Honzíkovou cestou), pak se k tomu nebudu nijak vyjadřovat, protože mi přijde až příliš onanistické vysvětlovat, co tím podle mě autor myslel, když tím stejně tak dobře mohl myslet něco úplně jiného, nebo vůbec nic, a jenom se baví tím, jak v tom všichni hledají smysl a dvojsmysly... Každopádně mě ale překvapují reakce některých recenzentů, kteří jsou šokováni mírou brutality v tomto filmu. Pravděpodobně žijí v nějakém svém intelektuálním světě a neviděli nikdy Hostel nebo Pátek třináctého . SPOILER! SPOILER! SPOILER! SPOILER! A co tak brutálního a šokujícího v Antikristovi uvidíte? Detailní záběry penisu a varlat Detailní záběr ustřižení klitorisu nůžkami Úder polínkem do pánského rozkroku Masturbaci s ejakulací (krvavou, protože následuje po tom úderu polínkem) Provrtání nohy vrtákem Pravou botičku na levé noze a naopak Všechny ty záběry mají maximálně pár sekund.

Související články k filmu Antikrist

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Antikrist

  Antikrist

  14. 11. 2009 23:00 Nejskandálnější snímek letošního festivalu v Cannes od režiséra Larse von Triera. Charlotte Gainsbourgová získala za hlavní ženský part v Trierově Antikristovi Cenu pro nejlepší herečku na festivalu v Cannes 2009.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.