Plakát k filmu: 5 pravidel

5 pravidel 5 pravidel

dokina.cz
3,5

Premiéra 28. 3. 2013
Česká Republika, 2013, 80 min

Žánr:
dokumentární
Režie:
Vavřinec Menšl | celý štáb

Buďte poslušní a budete šťastní. Ale musíte se přizpůsobit Systému. Jeho zákonům, pravidlům a zvyklostem. Ať se vám líbí nebo ne. Přestáváte být svobodnými lidmi. Za svou svobodu vyměníte kázeň a přiměřenou odměnu. Dokument o riskantní experimentální hře – jak rychle se podvolíte totalitnímu systému. Padesát lidí se dobrovolně přihlásilo do hry, aniž by tušili, jak se dokáží s totalitním systémem vypořádat. A může jít o totalitu komunistickou, fašistickou nebo totalitu nadnárodních korporací. Od každého najdete kus.

Buďte poslušní a budete šťastní. Ale musíte se přizpůsobit Systému. Jeho zákonům, pravidlům a zvyklostem. Ať se vám líbí nebo ne. Přestáváte být svobodnými lidmi. Za svou svobodu ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 0 hlasů
 • -
 • -
 • -

Recenze filmu 5 pravidel

 • Recenze 5 pravidel na fffilm

  Recenze fffilm 40

  Parta asi 50 lidí (z nichž většina se navzájem předem neznala a přihlásili se na inzerát) se na víkend sešla v chatkách někde v lese, aby zde hrála LARP hru, ve které všichni představovali obyvatele různých kast (chudí přistěhovalci, studenti, politbyro...) ve fiktivním komunisticko-fašistickém totalitním státě. "Loosing" your freedom? Je nutno důsledně od sebe oddělit dvě věci - jestli se za ony tři dny odehrála v těch chátách zajímavá virtuálně-společenská akce (což nevím, protože jsem tam nebyl), a jestli o tom byl natočen zajímavý film - což, obávám se, nebyl. Především není jasné, pro koho je vlastně film určen. Pokud už víte, co je to LARP, tak vám polovina filmu nedá nic nového, co už byste nevěděli, případně si sami nezkusili. Tento konkrétní totalitní scénář není nic obzvlášť objevného a zaujme snad jen tím, že se jedná (na české poměry) o poměrně rozsáhlou akci, a že někteří z účastníků jsou ucházející herci (například ten v traileru ve 2:04), kteří opravdu uvěřitelně HRAJÍ emocionální stavy svých postav. Ale těch je jen pár. Pokud nevíte, co je to LARP, tak se to z filmu moc nedozvíte. Tato zkratka je ve filmu několikrát použita, ale nikdy v něm není vysvětlena a nikdo se nijak nezamýšlí nad tím, nakolik jde o "live action" - když vpodstatě jediná "action" spočívá v přecházení mezi budovami, a jinak se tento projekt od klasického RPG sezení liší jen svou délkou a náznakem kostýmů. A nakolik jde o "role play", když mají účastníci papírky nejen se svými rolemi, ale i s příkazy, co mají kdy udělat. Neříkám, že to role play nebyl, jen jsem očekával, že se dozvím víc o tom, jak to vlastně přesně probíhalo. Zajímavým momentem pro mě bylo, že účastníci hry byli i nějak hypnotizováni, aby na ně všechno působilo reálněji, ale opět to není nijak blíže vysvětlováno, jen vidíme část hypnotické indukce. Pokud měl film být o tom, jak "normální dnešní lidé zakusili, jaké to bylo v totalitě", pak se to dle mého názoru taky nijak úžasně nepovedlo. Většina zúčastněných se jen pasivně dívá a na konci, při závěrečných titulcích, se vyjadřuje jen velmi obecně o tom, že "to byl zajímavý zážitek a příště pojedu zase". A pro celou akci pochopitelně platí, že většina jejích účastníků nebyli herci a když se pokoušejí hrát, vypadá to - zcela logicky - strašlivě. Viz příklad ze zahraničí: Znovu opakuji: Je možné, že experiment, který v oněch chatkách proběhl, byl velmi zajímavý. Ale na tomto filmu to není moc vidět.

 • Recenze 5 pravidel na iDnes

  Recenze iDnes 30

  Zkráceně larp, doslova Live Action Role Play je módní hra, v níž dobrovolníci pro zábavu plní předem dané role; třeba postav z fantasy nebo účastníků historických bitev. Aktéři snímku 5 pravidel, který má v pátek premiéru, si jeden víkend hráli na totalitu.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.