Před 40 lety zemřel filmový Old Shatterhand Lex Barker

- eXtra kiNo autor: Michal Burkoň

Americký herec Lex Barker, který zemřel na infarkt na jedné z rušných newyorských ulic 11. května 1973, tři dny po svých 54. narozeninách, se do srdcí milovníků filmu zapsal především jako Old Shatterhand, neohrožený bílý bratr náčelníka Apačů Vinnetoua. Měl urostlou, téměř dvoumetrovou postavu a skvělou fyzickou kondici, což ho přímo předurčovalo k rolím odvážných mužů, zatímco jeho sympatická tvář s modrýma očima zase rozhodla o tom, že vždy hrál kladné hrdiny.

Lex Barker jako Old Shatterhand

Lex Barker jako Old Shatterhand,zdroj: Archiv

Alexander Crichlow Barker se narodil 8. května 1919 v New Yorku. K jeho předkům patří například zakladatel kolonie Rhode Island či guvernéra Barbadosu. S hraním začal již před válkou, ale v roce 1941 se dobrovolně přihlásil na vojnu. Stal se poručíkem, bojoval v Anglii, Alžírsku a Itálii. Byl těžce zraněn na hlavě a na noze, ale uzdravil se a do civilu byl propuštěn v hodnosti majora.

Po druhé světové válce se Barker stal v pěti filmech představitelem legendárního Tarzana, posléze nalezl uplatnění v evropské, zejména německé kinematografii, v níž se v 60. letech převtělil celkem sedmkrát do role Old Shatterhanda

Herec, pro něhož role Vinnetouova věrného druha znamenala slávu i prokletí zároveň, natočil 71 filmů a zahrál si i ve Felliniho Sladkém životě. Po jeho návratu z Evropy však již o něj Hollywood neměl zájem.

Lex Barker, Old Shatterhand

Lex Barker, Old Shatterhand,zdroj:Archiv

"Nesmíme na něj zapomenout...Byl to úžasný přítel a moc se mi po něm stýská," tak zavzpomínal v roce 2009 na Festivalu evropských filmových úsměvů v Mladé Boleslavi na Barkera francouzský herec Pierre Brice, představitele filmového Vinnetoua.

Zdroje: ČTK

Osobnosti a filmy v článku

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.