Před 35 lety měla premiéru filmová sága Star Wars

- eXtra kiNo autor: red

Americká filmová sága Star Wars (Hvězdné války), jejíž první díl měl premiéru 25. května 1977, patří k nejpopulárnějším a nejvýdělečnějším hollywoodským trhákům všech dob. Šestidílná vesmírná pohádka o souboji dobra a zla, kterou mezi lety 1977 a 2005 natočil režisér George Lucas, vydělala po celém světě okolo 45 miliard dolarů. Zhruba 80 procent přitom připadá na prodej postaviček, triček, komiksů, počítačových her, hrnečků a dalších věcí, na kterých se objevily motivy ze Star Wars.

Díky novým trikovým technologiím vyvinutým speciálně pro tento film nabídly Star Wars něco, co do té doby nebylo na plátnech kin k vidění: akční souboje kosmických lodí, světelné meče či nejrůznější vesmírné rasy.

Kvůli náročnosti triků začal Lucas natáčet ságu odprostředka, z původních devíti dílů nakonec bylo šest. V roce 1997 se na plátna vrátila původní trilogie s vylepšenými triky a scénami navíc, až poté následovaly první tři epizody. Celou sérii uzavřel Lucas po 28 letech dílem Pomsta Sithů z roku 2005.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.