Piráti z Karibiku svoji novou šanci zase promarnili

- Krátké zprávy autor: Adam Homola

Nezachránil to navrátivší se Depp, rozpadající se Bardem, nebo nečekaný Bloom. A nepomohla ani změna na postu režiséra. Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta jsou podle prvních reakcí nic moc. Prý jen zase další drahý a nudný hollywoodský spektákl.

Noví Piráti bohužel neprolomili své prokletí a kvalitativně jde série pořád dolů. Nebo se spíš už u třetího dílu zastavila někde pod průměrem a od té doby tam jenom přešlapuje. Duo méně známých režisérů, Javier bardem jako záporák, návrat Blooma i Knightley naznačovaly, že bychom se mohli tentokrát dočkat třeba něčeho odvážnějšího, zajímavějšího a prostě lepšího.

Bohužel to tak ale není. Film má na Metacritic průměrné hodnocení 41 ze 100 (na základě 29 recenzí) a většina z nich je průměrná či spíše podprůměrná. Najdou se tam ale i velmi pozitivní kousky, například redaktorovi Total Filmu se pátí Piráti líbili. V recenzi si pochvaluje tempo, epické scény a postavy, který prý mají dostatečný prostor zazářit i vedle přehrávajícího Deppa.

Chválí i USA Today, kde tamní redaktor píše: „I navzdory slabším chvilkám nabízí film zajímavý příběh s rodinnými tóny, nadprůměrnými dobrodružnými scénami a fantastickým novým záporákem v podání Javiera Bardema.“

Někomu se holt mohou pátí Piráti líbit, pokud se ten někdo spokojí s jednoduchou zábavou a spekátklem. Takoví jsou Piráti podle redaktora CineVue, který ale dodává, že jsou taky sotva originální a že zrovna tohle pokračování opravdu nutné nebylo.

Bohužel pro tvůrce ale převažují recenze negativní. Film je sice relativně krátký a tak i negativní recenze pochvalují rychlejší tempo, nicméně alespoň podle Guardianu je to pořád ta stejná věc pořád dokola, která jen tentokrát jede zase na neutral. V Rolling Stone už nebyli tak smířliví a rovnou napsali, že je to „zbytečně nafouknuté, nudné, repetitivní a vysilující.“

Chválu zrovna nepěli ani v Consequence of Sound, podle jejichž redaktora to nemá „žádnou tvář, styl a není to ani zajímavé. Je to jen pomalá plavba od jedné přepálené scenérie k druhé.“

Film se v originále jmenuje Pirates of the Caribbean: Dead Man Tell no Tales a možná by ty příběhy měli přestat vyprávět scénáristé. Jenže to samozřejmě jen tak nehrozí. Vyprávět se bude do té doby, dokud na to budou lidi chodit v kinech to bude dávat pravidelně kolem miliardy dolarů. Což se zatím děje a asi by málokoho nepřekvapilo, kdyby se na podobnou metu nedostala taky Salazarova pomsta.

Tagy: dobrodružný

Zdroje: Metacritic

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.