Obhajoba, překvapení a Leonardo DiCaprio konečně s Oscarem

- eXtra kiNo autor: red

Leonardo DiCaprio to dokázal. Už čtyřikrát byl nominován na Oscara, vytoužené sošky se dočkal ale až na popáté - za hlavní roli ve filmu REVENANT - Zmrtvýchvstání. Oscara si ve své kategorii odnesl i režisér tohoto filmu, Mexičan Alejandro González Iňárritu, který obhájil sošku z loňského roku. Cenu za nejlepší snímek roku ale překvapivě vyhrálo novinářské drama Spotlight.

DiCaprio s vytouženou soškou

DiCaprio s vytouženou soškou,zdroj: Profimedia.cz

Svého prvního Oscara nakonec po mnoha diskusích a na pátý pokus získal Leonardo DiCaprio, který ve Zmrtvýchvstání ztvárnil hlavní roli lovce kožešin, odsouzeného zemřít v drsné přírodě Jižní Dakoty první poloviny 19. století. DiCaprio tak porazil třeba Matta Damona (Marťan) nebo britského kolegu Eddieho Redmaynea, který se zaskvěl v životopisném filmu Dánská dívka.

Celkové vítězný snímek Spotlight vypráví o týmu reportérů z listu Boston Globe, kteří se dlouhodobě metodicky věnovali kauze zneužívání dětí v katolické církvi.

Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film získal v noci na dnešek maďarský snímek Saulův syn. Film z prostředí nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi je celovečerním debutem režiséra Lászlóa Nemese.

Mexické obhajoby

Iňárritu podruhé za sebou získal Oscara za nejlepší režii. Loni triumfoval se svým černobílým snímkem Birdland. Dvorní kameraman mexického filmaře Emmanuel Lubezki na Oscara dosáhl dokonce potřetí za sebou. Loni pozlacenou sošku dostal za film Birdman, předloni za Gravitaci.

profimedia-0275718885

Svého prvního Oscara za nejlepší hudbu získal v noci na dnešek legendární italský skladatel Ennio Morricone za hudbu k filmu Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina. Na jejím vzniku se podíleli členové Českého národního symfonického orchestru (ČNSO).

Sedmaosmdesátiletý Morricone proměnil až svou celkově šestou nominaci na Oscara v dané kategorii. V roce 2006 ale dostal čestnou cenu Akademie filmového umění a věd.

Tarantino a Morricone se loni setkali v Praze, kde Ital začal natáčet hudební doprovod pro Tarantinův nový western. Skladatel si pro soundtrack vybral orchestr, se kterým absolvoval turné po Evropě.

Technické kategorie ovládl Max

Na letošním udílení Oscarů cen se prosadila také australská akční sci-fi Šílený Max: Zběsilá cesta. Má na kontě šest Oscarů především v technických kategoriích. Oscara za nejlepší kostýmy převzala Jenny Beavanová), za nejlepší výpravu a dekorace Colin Gibson a Lisa Thompsonová), za nejlepší masky Lesley Vanderwaltová, Elka Wardegaová a Damian Martin.

Margaret Sixelová si z Hollywoodu odveze Oscara za střih. Šílený Max proměnil i nominace v kategoriích zvukové efekty (Mark Mangini a David White) a zvuk (Chris Jenkins, Gregg Rudloff a Ben Osmo).

profimedia-0275719185

Stín rasismu na pozadí

Černošský komik Chris Rock, který byl letos hlavním moderátorem večera, od první chvíle nenechal nikoho na pochybách, že se v sále vznáší velký stín - a on rozhodně nebude tím, kdo by předstíral, že ho nevidí. Poprask kolem výhradně bělošských nominací ve všech hereckých kategoriích - a celkové převládající "bělosti" nejprestižnějších cen filmového světa, hýbal filmovým světem posledních několik týdnů.

Tři a půl hodiny trvající živě vysílaný pořad, který bývá proslulý svou sebestřednou pompou, tak proměnil na nepříliš zdrženlivou satiru drnkající na problémy začlenění menšin a společenské rozmanitosti. Navázal tak mimo jiné na kampaň vedenou na sociálních sítích pod tagem #OscarsSoWhite (příliš bílé Oscary) a hnutí Black Lives Matter (na černých životech záleží).

Rock si na slavnostní večer oblékl bílé sako a nenuceně se představil jako moderátor pořadu, "jinak známého jako Ceny bílých lidí", a dodal: "Uvědomte si, že kdyby nominovali i moderátory, tak bych tuhle práci nedostal."

profimedia-0275700045

Od té chvíle bylo jasné, že si Rock nehodlá brát servítky. S hraným pobavením se například podivoval, proč se v 50. nebo 60. letech nikdy nezvedl takový odpor jako letos proti nedostatku rasové rozmanitosti. A sám si odpověděl: "Protože tenkrát jsme měli k protestům vážné věci."

"Byli jsme moc zaneprázdnění tím, jak nás znásilňovali a lynčovali, než abychom se starali, kdo se stal nejlepším kameramanem," pokračoval. "Když se vám babička houpe na stromě, je vážně těžké zajímat se o to, jaký je nejlepší zahraniční krátký dokumentární film."

Své jízlivé šlehy ale nesměroval jen na Hollywood. Jeden z největších výbuchů smíchu vyvolal, když zažertoval, že každoroční oscarová připomínka v podobě sestřihu všech filmových hvězd, které v předchozím roce zemřely, by měla být raději věnovaná "černochům, co loni zastřelili poldové, když šli do kina".

Tento motiv po úvodním monologu pokračoval i ve vstupech a předtočených klipech během celého večera. Během jednoho z nich - parodii na scénu z nominovaného sci-fi dramatu Marťan o astronautovi, který uvízl na Marsu - Rock ve filmu nahradil marťanského trosečníka Matta Damona. A hádka činitelů NASA, zda má nebo nemá cenu pokusit se dostat ho zpátky na Zemi, tím nabrala nový rozměr.

V další předtočené scénce Rock ve smokingu vešel do kina v Comptonu, převážně černošském předměstí Los Angeles, a zeptal se několika návštěvníků, jestli viděli některý z filmů nominovaných na letošní Oscary. Nikdo neodpověděl kladně. Ale všichni řekli, že viděli a líbilo se jim kritikou oceňované hip-hopové drama Straight Outta Compton, které se nedostalo mezi nominované v žádné z kategorií.

Aby trochu vyvážil sžíravou společenskou satiru jemnějším humorem, pozval jednapadesátiletý Rock do hlediště členky skautské družiny své dcery, aby hostům usazeným na sedadlech prodávaly skautské sušenky. Tato skautská přepadovka jim vynesla přes 65.000 dolarů (asi 1,6 milionu korun).

Kompletní výsledky letošních Oscarů

Nejlepší film 

Brooklyn
Marťan
Most špiónů
REVENANT Zmrtvýchvstání
Room
Sázka na nejistotu
Spotlight
Šílený Max: Zběsilá cesta

Nejlepší herec v hlavní roli

Bryan Cranston za Trumbo
Eddie Redmayne za Dánská dívka
Leonardo DiCaprio za REVENANT Zmrtvýchvstání
Matt Damon za Marťan
Michael Fassbender za Steve Jobs

Nejlepší herečka v hlavní roli

Brie Larson za Room
Cate Blanchett za Carol
Charlotte Rampling za 45 let
Jennifer Lawrence za Joy
Saoirse Ronan za Brooklyn

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Christian Bale za Sázka na nejistotu
Mark Ruffalo za Spotlight
Mark Rylance za Most špiónů
Sylvester Stallone za Creed
Tom Hardy za REVENANT Zmrtvýchvstání

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Alicia Vikander za Dánská dívka
Jennifer Jason Leigh za Osm hrozných
Kate Winslet za Steve Jobs
Rachel McAdams za Spotlight
Rooney Mara za Carol

Nejlepší režie

Adam McKay za Sázka na nejistotu
Alejandro González Iñárritu za REVENANT Zmrtvýchvstání
George Miller za Šílený Max: Zběsilá cesta
Lenny Abrahamson za Room
Tom McCarthy za Spotlight

Nejlepší původní scénář

Ex Machina
Most špiónů
Spotlight
Straigt Outta Compton
V hlavě

Nejlepší adaptovaný scénář

Brooklyn
Carol
Marťan
Room
Sázka na nejistotu

Nejlepší animovaný film

Anomalisa
Chlapec a svět
Ovečka Shaun ve filmu
V hlavě
When Marnie Was There

Nejlepší cizojazyčný film

Krigen
Mustang
Objetí hada
Saulův syn
Theeb

Nejlepší kamera

Edward Lachman za Carol
Emmanuel Lubezki za REVENANT Zmrtvýchvstání
John Seale za Šílený Max: Zběsilá cesta
Robert Richardson za Osm hrozných
Roger Deakins za Sicario: Nájemný vrah

Nejlepší střih

REVENANT Zmrtvýchvstání
Sázka na nejistotu
Spotlight
Star Wars: Síla se probouzí
Šílený Max: Zběsilá cesta

Nejlepší výprava

Dánská dívka
Marťan
Most špiónů
REVENANT Zmrtvýchvstání
Šílený Max: Zběsilá cesta

Nejlepší kostýmy

Jacqueline West za REVENANT Zmrtvýchvstání
Jenny Beavan za Šílený Max: Zběsilá cesta
Paco Delgado za Dánská dívka
Sandy Powell za Carol
Sandy Powell za Popelka

Nejlepší masky

REVENANT Zmrtvýchvstání
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
Šílený Max: Zběsilá cesta

Nejlepší hudba

Carter Burwell za Carol
Ennio Morricone za Osm hrozných
Jóhann Jóhannsson za Sicario: Nájemný vrah
John Williams za Star Wars: Síla se probouzí
Thomas Newman za Most špiónů

Nejlepší píseň

Earned It z Padesát odstínů šedi
It Happens to You z The Hunting Ground
Manta Ray ze Zastavte vymírání
Simle Song #3" z Mládí
Writing's On The Wall ze Spectre

Nejlepší zvuk

Marťan
Most špiónů
REVENANT Zmrtvýchvstání
Star Wars: Síla se probouzí
Šílený Max: Zběsilá cesta

Nejlepší střih zvukových efektů

Marťan
REVENANT Zmrtvýchvstání
Sicario
Star Wars: Síla se probouzí
Šílený Max: Zběsilá cesta

Nejlepší vizuální efekty

Ex Machina
Marťan
REVENANT Zmrtvýchvstání
Star Wars: Síla se probouzí
Šílený Max: Zběsilá cesta

Nejlepší dokument

Amy
Cartel Land
The Look of Silence
What Happened, Miss Simone?
Winter of Fire

Nejlepší krátký film

Ave Maria
Day One
Everything Will Be Okay (Alles Wird Gut)
Shok
Stutterer

Nejlepší dokumentární krátký film

A Girl in the River: The Price of Forgiveness
Body Team 12
Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah
Last Day of Freedom
War Within the Walls

Nejlepší animovaný krátký film

Bear Story
Prologue
Sanjay’s Super Team
We Can’t Live without Cosmos
World of Tomorrow

Tagy: Oscar 2016

Zdroje: ČTK,Vlastní

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.