Muž v ohni (Man on Fire)

- eXtra kiNo autor: red

Denzel Washington jako neohrožený šutér na cestě za pomstou. V dalších rolích: Christopher Walken, Mickey Rourke, Dakota Fanning. Režie: Tony Scott. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. + Fotogalerie. Tony Scott (Pravdivá romance (True Romance) , Spy Game ), adaptuje román A.J. Quinnella (zfilmovaný koncem 80

Tony Scott (Pravdivá romance (True Romance), Spy Game), adaptuje román A.J. Quinnella (zfilmovaný koncem 80.let Elie Chouraquim) Muž v ohni (Man on Fire) jako komiksovou odplatu v realistických kulisách. Hektický střih a textové vzkazy dotvářejí útrpnou podívanou, která přitom zkraje nevypadala špatně. Muž v ohni jsou totiž v podstatě filmy dva.

Vyhořelý agent John Creasy (Washington) se díky pomoci kamaráda Rayburna (Walken) ocitá za volantem limuzíny v bujícím Mexico City. Stará se o bezpečnost malé Pity (Fanning - před kamerou jako ryba ve vodě), dcery Američanky a místního automobilového magnáta.
Muž v ohniAčkoli je Muž v ohni akčním thrillerem, v prvních padesáti minutách se střílí maximálně ze startovací pistole na stadiónu. Sledujeme poměrně přesvědčivý vývoj vztahu mezi holčičkou, pro kterou je Creasy ohromným dobrodružstvím, a chlapem, který si spíš než jako velký milý medvěd připadá jako nespláchnutý záchod.
Při jízdách městem Scott divákům ukazuje svojí vizi Mexico City - prolezlé kšeftaři a korupcí, skandály a mafií. Nebezpečí, které divák tuší na každém rohu, vytváří silné napětí a kontrastuje s dosud lyrickým a nepatetickým dějem.

Muž v ohniKdyž už se zdá, že by mohly přijít titulky, Pitu unesou a Creasyho postřelí. Jako kdybychom se ocitli v jiném sále. Creasy se ještě zalyká vlastní krví, a už chrlí klingonská přísloví o pomstách. S biblí v jedné a polním arzenálem ve druhé ruce pak zarputile rozbíjí obří mexickou mafii „Bratrstvo“, která vězí za Pitiným únosem.
To, co se nedaří rozčísnout snaživé novinářce, ani státní správě, se prostě pokusí dokázat jediný americký ex-opilec.

Denzel Washington je sice aranžován jako odhodlaný Ghost Dog Foresta Whitakera, ale nikdy nedosáhne jeho výhružnosti, ani bezbrannosti.
Scott začne tlačit na pilu. Plátno, dosud špikované kratičkými, špionážně roztřesenými záběry, začne vyztužovat textovými vzkazy a útržky dialogů. Díky průhledné zápletce se však obě techniky obrací proti tvůrci a působí jako zástěrné ornamenty zdůrazňující slabotu scénáře.

Muž v ohniPříběh je maximálně šablonovitý a nedůvěryhodný. Scott sice naučil stoického Creasyho lásce k Pitě, ale ani na okamžik mu nepoloží otázku, zda všechno to řádění za to vážně stojí.

Dalším rozčarováním je slabota Creasyho soupeřů. S přibývajícím časem působí víc a víc jako amatéři. Šéfa „Bratrstva“ nechávají autoři v pozadí, ale přitom se jim nedaří zrežírovat zajisté velkolepou moc gangu.
Díky typově jednoznačnému obsazení je navíc možné jakékoli zvraty předvídat na dvě hodiny dopředu.

Oproti špionážní konkurenci typu Bourneův mýtus (The Bourne Supremacy), nebo Collateral je Muž v ohni ohromně řídký, oproti pomstychtivým filmům jako Kill Bill je zas nesnesitelně vážný a s každou přibývající minutou prokazuje, že tentokrát to Scottovi prostě nevyšlo
.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.