Horor Paranormal Activity vyvolává panické záchvaty

- eXtra kiNo autor: red

Nízkorozpočtový americký horor Paranormal Activity, který staví na iluzi reálných událostí tak, jako např. snímek Záhada Blair Witch, budí v Itálii nebývalou paniku. Převážně u mladších diváků způsobil již několik panických záchvatů. Společenství italských spotřebitelů chce proto omezit jeho přístupnost, píše agentura AFP.

"Případy panických záchvatů a dalších psychologických těžkostí zaznamenaných převážně u nezletilých jasně poukazují na to, že by měl být film zakázán pro osoby mladší 18 let," uvedlo v tiskovém prohlášení společenství spotřebitelů. Ke kritice se připojil i italský ministr obrany podle kterého by zamýšlené televizní vysílání mohlo "terorizovat tisíce dětí".

Dispečeři na italské nouzové lince zaznamenali v minulých dnech nárůst panických záchvatů, z nichž některé trvaly až půl hodiny. Nejzávažnější byl případ čtrnáctileté dívky, která musela být převezena do nemocnice ve zcela paralyzovaném stavu.

Podle ředitele společenství Carlo Rienzi mohou diváci po shlédnutí filmu podléhat panickým záchvatům, zvracet, třást se nebo utrpět šok. Spotřebitelé se nyní budou snažit omezit přístupnost filmu soudní cestou. V minulosti již se jim podobné omezení podařilo vymoci například u filmu Apocalypto(2006) australského režiséra Mela Gibsona.

Snímek Paranormal Activity režiséra Orena Peliho byl natočen ruční kamerou a jeho rozpočet byl pouhých 11.000 dolarů. Film popisuje děsuplné zážitky mladého manželského páru v jejich novém domě v San Diegu. Hrůzy přicházejí každou noc a jejich intenzita se stupňuje. Mladý pár se ocitá na pokraji šílenství, vyčerpání a nekončící hrůzy.

I když se u filmu podle kritiků na rozdíl od průkopnické Záhady Blair Witch nepodařilo zcela navodit iluzi reality, film měl v kinech velký úspěch převážně díky důmyslné marketingové strategii, využívající například internetové sociální dítě.

V České republice je film přístupný od 15 let, žádné případy panických záchvatů nebyly dosud hlášeny.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.