Hlavní cenu Finále získalo Štěstí Bohdana Slámy

- eXtra kiNo autor: red

Plzeň (ČTK) - Vítězem 19. ročníku festivalu českých filmů Finále se v sobotu 8. dubna 2006 v Plzni stal celovečerní film Bohdana Slámy Štěstí

Plzeň (ČTK) - Vítězem 19. ročníku festivalu českých filmů Finále se v sobotu 8. dubna 2006 v Plzni stal celovečerní film Bohdana Slámy Štěstí. Psychologicky laděný obraz ze života dnešních mladých lidí z provinčního města získal hlavní festivalovou cenu Zlatého ledňáčka. Slavnostní předávání cen poprvé v historii festivalu vysílala v přímém přenosu Česká televize.
Film Štěstí získal rovněž Cenu Don Quiote poroty F.I.C.C. (Mezinárodní federace filmových klubů). Obě ceny pro Štěstí přebíral režisér filmu Bohdan Sláma. V kategorii dokumentů do 30 minut zvítězil snímek Lucie Králové Děti z Hartmanic. Snímek zachycující pátrání dětskou kamerou po stopách židovských spoluobčanů natočilo osm dětí ze šumavských Hartmanic ve věku od 11 do 15 let. Zlatého ledňáčka pro nejlepší dokument nad 30 minut si z Plzně odváží Zdeněk Novotný Bričkovský za dokument Legenda o ptačím vejci. Je to film o hledání šamanova srdce a o spojení skutečnosti s legendou.

Cena za nejlepší herecký výkon připadla na základě hlasování čtenářů Mladé fronty DNES Vojtěchovi Kotkovi za roli ve filmu Rafťáci. Kotek si pro cenu na podium doslova doběhl, protože právě při vyhlašování přijel z natáčení jiného snímku. Rafťáci vyhráli také Cenu diváků. Dvě ocenění posbíral snímek Jana Švankmajera Šílení, jehož scénář volně vychází z motivů povídek Edgara Allana Poea a z textů markýze de Sade. Získal Zvláštní ocenění mezinárodní poroty celovečerních filmů a Cenu studentské poroty. Studentská porota letos udělila také zvláštní ocenění filmu Coming Soon, který režíroval Sir Tijn Po.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.