Do kin přijde 1. září 15dílný dokument Příběh filmu: Odysea

- eXtra kiNo autor: Michal Burkoň

Celých šest let trvalo na čtyřech kontinentech natáčení patnáctihodinového dokumentárního projektu o vývoji kinematografie. Britský režisér Mark Cousins ho nazval Příběh filmu: Odysea. Poprvé byl v Česku uveden loni na MFF v Karlových Varech a pak na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Od 1. září ho uvede do českých kin distribuční společnost Europe Film.

Příběh filmu: Odysea

Příběh filmu: Odysea,zdroj: Film Europe

Jedinečný dokument pojednává o historii filmu; od jeho vzniku, přes revoluci zvukového filmu a válečná léta až do současnosti.

Režisér v něm dal slovo mnoha svým kolegům, z plátna promlouvají například Alexander Sokurov, Lars von Trier, Paul Schrader, Bernardo Bertolucci, Gus Van Sant, Claire Denisová, Jane Campionová, Claudia Cardinalová a Baz Luhrmann.

"Filmy jsou nyní multimilionovým, globálním a digitálním zábavním průmyslem. A jsou o penězích. Nebo snad ne?," ptá se Cousins, který si to nemyslí. Věří, že kino je o něčem jiném. O čem, to se snažil zjistit na celém světě, kde potkával úspěšné tvůrce a ptal se jich, co to film je, odkud se vzal a jak funguje.

Příběh filmu: Odysea

Příběh filmu: Odysea,zdroj:Film Europe

Příběh filmu je adaptací jeho stejnojmenné knihy, která ukazuje, jak jsou filmaři ovlivněni historickými událostmi a svými kolegy. Cousins navštívil klíčová místa od Hollywoodu po Bombaj a popsal umělecký vývoj filmu v Rusku, Japonsku, Německu, Francii, Itálii, Británii, Skandinávii, USA a v dalších zemích. Přinesl profily skvělých herců, sledoval, jak z různých experimentů povstal komerční film, který uchvátil mladé diváky speciálními efekty. Zmapoval, jaký vliv mělo video na film a jak nejlepší režiséři s těmito výzvami bojovali. Zastavil se až v digitálním věku s novými hvězdami, generacemi a formami natáčení a sledování filmů.

V roce 2005 mu prý producent John Archer navrhl, aby podle knihy natočil dokument. Evropský program MEDIA poskytl finance na rozjezd, stejně jako organizace Scottish Screen. Pak se přidala Britská filmová rada s "ohromným množstvím peněz", britský televizní kanál More 4 poskytl ještě více a najednou se film natáčel. Obohatilo ho tisíc filmových ukázek.

Příběh filmu: Odysea

Příběh filmu: Odysea,zdroj:Film Europe

"Příběh filmu: Odysea je jedním z nejdelších filmů o dějinách filmu na světě a my neměli představu, jako ho lidé přijmou. Když nás oslovilo Muzeum moderních umění z New Yorku, že by ho chtělo zahrát, byli jsme nadšeni. Přidaly se ohlasy z festivalů a film se prodal do mnoha teritorií. Naší velikou touhou bylo natočit snímek, který by měl na diváky určitý dopad; který by i v digitální době představil lidem některé drahokamy ze 117 let světového filmu. Zdá se, že se to podařilo - v kinech, v muzeích, na festivalech, v televizi a na DVD. Jsme nadšeni," podotkl jeho tvůrce.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.