České lvy 2004 - výsledky

- eXtra kiNo autor: red

Ocenění za nejlepší film a režii dostala Nuda v Brně. PRAHA 6. března (ČTK) - Na České lvy byla ve dvanácti kategoriích navržena polovina z 16 celovečerních hraných filmů uvedených loni do kin

PRAHA 6. března (ČTK) - Na České lvy byla ve dvanácti kategoriích navržena polovina z 16 celovečerních hraných filmů uvedených loni do kin. Ve druhém kole hlasování z nich vybírala téměř stovka ze 156 členů akademie. Uzávěrka byla 27. února, tedy ještě před vyhlašováním amerických Oscarů.

F O T O G A L E R I E

Výherci a nominovaní

Rozhovory s tvůrci vítězné Nudy v Brně

Rozhovor s Ondřejem Trojanem

Jan Budař

Celovečerní debut producenta Čestmíra Kopeckého a královéhradeckého divadelního režiséra Vladimíra Morávka Nuda v Brně získal České lvy za nejlepší film a nejlepší režii. Celkem dnes jeho tvůrci převzali v pražské Lucerně pět těchto prestižních křišťálových sošek, když do večera vyhlašování vítězů vstupovali se sedmi nominacemi. Tvůrčí tým Nudy v Brně se z Českého lva radoval i v kategoriích Nejlepší scénář (Jan Budař a Vladimír Morávek), Mužský herecký výkon v hlavní roli (Jan Budař) a Nejlepší střih (Jiří Brožek). Ten už doma opatruje tři křišťálové sošky - za Brabcův Krvavý román a Michálkovy snímky Je třeba zabít Sekala a Anděl Exit.

Jan HřebejkPo dvou Českých lvech si odnesly snímky Pupendo Jana Hřebejka (za výkon Vilmy Cibulkové ve vedlejší roli a divácky nejúspěšnější film) a Jedna ruka netleská Davida Ondříčka. Tam zabodoval Jan P. Muchow za nejlepší hudbu a Ivan Trojan za herecký výkon ve vedlejší roli. Stejně jako Vilma Cibulková, která zrovna hrála ve Viole, si také on pro křišťálovou sošku nepřišel - je s Dejvickým divadlem v Polsku. Doma má už České lvy za snímky Smradi a Musím tě svést. Dvakrát se dnes večer nepokrytě radovali i tvůrci Marhoulova Mazaného Filipa, a to za přínos výtvarníka Jana Vlasáka a kameramana Vladimíra Smutného. Také on už dvě prestižní sošky opatruje - dostal je za Fílovu Leu a Svěrákův Tmavomodrý svět.

Aňa GeislerováTrojanovy Želary zabodovaly u dvou z jedenácti nominací, a to zásluhou Aňi Geislerové za nejlepší výkon v hlavní roli a zvukaře Jiřího Klenky. Geislerové, která už má Českého lva za Gedeonova Idiota, byl k ceně na půl roku zapůjčen osobní vůz. Z osmi celovečerních snímků, které se v nominacích objevily, vyšly naprázdno Nevěrné hry Michaely Pavlátové, Kruté radosti Juraje Nvoty a pohádka Romana Vávry Čert ví proč. V anonymní soutěži Sazky získal první cenu za nejlepší dosud nerealizovaný scénář a 300.000 korun Marek Epstein za text nazvaný Rebarbora.

Theodor PištěkČeským lvem za dlouholetý přínos českého filmu byl poctěn kostýmní výtvarník Theodor Pištěk. Mezi těmi, kteří křišťálové sošky rozdávali, se objevili například představitel Limonádového Joea a tedy nejznámější český kovboj Karel Fiala, světová topmodelka a filmová herečka Eva Herzigová, ministr kultury Pavel Dostál, olympijský vítěz z Nagana, hokejista Josef Beránek a houslistka Gabriela Demeterová.

Přímý přenos České televize moderoval Martin Zbrožek, který v úvodu "nešťastnou náhodou" zranil gruzínského baviče Leopolda Šamila. Ten se už na pódiu neobjevil. Na chvíli se moderování ujala i představitelka dětské role filmu Želary Anička Věrtelářová.

Zpět na SPECIÁL Český lev

Nuda v Brně vyhrála v roce 2003 FORT FILM v Terezíně

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.