Anglický král má jedenáct nominací na České lvy

- eXtra kiNo autor: red

Nominační večer Českých lvů proběhl tradičně v Lucerně Nominační večer oceňoval i vzpomínal Poprvé v historii se nominační večer vysílal v přímém přenosu, v hlavním sobotním vysílacím čase ČT 2

Nominační večer oceňoval i vzpomínal

Český levPoprvé v historii se nominační večer vysílal v přímém přenosu, v hlavním sobotním vysílacím čase ČT 2. Doposud se vysílal buď ze záznamu nebo živě, ale uprostřed týdne. Průvodcem večera byl herec, zpěvák, muzikant, scénárista, a také trojnásobný Český lev Jan Budař. V jeho podání měl nominační večer měl nápad, nepostrádal svižnost, i když pár „úletů“ by se taky našlo. Kromě vyhlašování nominací ve dvanácti kategoriích došlo i na udílení Českého lva za nejlepší zahraniční film – získal jej Volver Pedra Aldomóvara. Dále byly uděleny Cena za nejlepší filmový plakát (získalo AQS za plakát k filmu Obsluhoval jsem anglického krále), Cena časopisu Premiére (získal film Účastníci zájezdu). Zajímavě bylo pojato vyhlášení mediálně sledované Ceny kritiky, která byla přiřčena snímku Pravidla lži. Snad nikdy v historii nedošlo k tak výraznému nesouladu v názorech ČFTA a filmových žurnalistů. Ilustrovala to i anketa mezi filmaři, kteří se do kritiků pustili pěkně ostře. Předávající Mirka Spáčilová se však zdatně ubránila a slíbila, že kritici ve své snažení nepoleví.

Njevíce lvů bude zřejmě krotit Anglický král

Český levFenomenálním se ukazuje filmový návrat oskarového režiséra Jiřího Menzela s filmem Obsluhoval jsem anglického krále. Úspěšné tažení přepisu románu Bohumila Hrabala tuzemskými kiny potvrdila také Česká filmová a televizní akademie, která filmu udělila celkem jedenáct nominací v deseti udělovaných kategoriích. Hned dvě želízka v ohni má film v kategorii Nejlepší výtvarný počin. Nominován je architekt filmu (Milan Býček), ale také autor kostýmů (Milan Čorba). Obsluhoval jsem anglického krále se o Českého lva uchází také v nejprestižnějších kategoriích. Hned dvě křišťálové sošky může získat sám Jiří Menzel, který je nominován za režii a scénář, je navržen na Film roku. V divácky atraktivních kategoriích hereckých může ve dvou případech ze tří putovat Český lev, v souvislosti s Menzlovým dílkem, do zahraničí. Nominováni jsou totiž Slovák Martin Huba (Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli) a Němka Julia Jentsch (Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli). Kdyby se podařilo německé hvězdě triumfovat, bylo by to teprve podruhé v historii, kdy by prestižní česká filmová cena putovala za hranice bývalého Československa. Nominace se dočkal i Oldřich Kaiser, naopak naprázdno vyšel Ivan Barnev, kterému ve filmu patří mnohem širší prostor než Kaiserovi.

Z outsidera favoritem

Mýliti se je lidské, i já se před pár dny šeredně zmýlil, a to hned dvakrát. Poprvé, když jsem do role případného „černého koně“ letošního udílení Českých lvů pasoval debut Roberta Sedláčka Pravidla lži. Podruhé, když jsem za outsidera označil film Davida Ondříčka Grandhotel. Právě tento film se díky ČFTA stal po Nominačním večeru oním „černým koněm“. Grandhotelu bylo uděleno hned sedm nominací, včetně nominace za režii a film roku. Pro film získali i dvě herecké nominace Klára Issová (v souboji hereckého mládí jí budou konkurovat Anna Geislerová a německá herečka Julia Jentsch) a překvapivě byl nominován Jaroslav Plesl. U tohoto nadějného mladého herce bych ale daleko očekával nominaci za film Pravidla lži.

Český levOsm nominací získal film Jana Hřebejka Kráska v nesnázích. Tím se uzavírá trojice největších favoritů čtrnáctého ročníku Českého lva. Podle mého jednoznačně nejlepší snímek uplynulého roku se od ČFTA nedočkal takového uznání, jak by si třeba zasloužil, na druhou stranu vybraní nominovaní zástupci jsou nominovaní naprosto zaslouženě. Kráska v nesnázích si podmanila především herecké kategorie. Žádný jiný snímek totiž nemá nominaci v každé z vyhlašovaných hereckých kategorii. O svého již čtvrtého Českého lva se bude ucházet Anna Geislerová. Na vítězství v premiérovém ročníku Českého lva se pokusí navázat Josef Abrhám. Druhého hereckého lva má šanci získat Jiří Schmitzer. Napodobit svou dcera Terezu Brodskou má možnost Jana Brejchová.

Ani ona zmiňovaná Pravidla lži nakonec nevyšla z nominačního večera naprázdno. Českého lva může získat Robert Sedláček za scénář nebo Jiří Langmajer za hlavní roli v tomto filmu. Rovněž dvě nominace, především za technické zpracování, má Fimfárum 2, a také film Hezké chvilky bez záruky Věry Chytilové. Alespoň jednu nominaci získaly filmy Ro(c)k podvraťáků, Jak se krotí krokodýli, Prachy dělaj člověka i divácky nejúspěšnější film uplynulého roku Účastníci zájezdu. Sečteno a podtrženo: do nominací na Českého lva promluvila plná polovina ze všech vloni v kinech uvedených filmů.

Program Nominačního večera prokládal Jan Budař pěveckými vložkami. Úvod obstaral spolu s Richardem Krajčem. Večer nepostrádal také jistou dávno retrospektivity. O tu se asi nejzdařilejší způsobem postaralo trio Budař, Langmajer, Minaev, kteří si dovolili ten luxus a na pódiu předvedli píseň Dobrý den majore Gagarine. O retro se staralo také vyhlášení výsledků čtenářské ankety o největšího padoucha historie českého filmu (stal se jím Karel Kopfrkingl v podání Rudolfa Hrušínského v Herzově Spalovači mrtvol), o nejerotičtější scénu (tou je bezesporu ta koupací z Postřižin v hlavní roli s Magdou Vášáryovou) a o nejdojemnější scénu (na ve vaně plačícího Kolju fakt neměl ani „momentálně zavostalej“ Otík z Vesničky mé střediskové). Závěrem nezbývá než spolu s Janem Budařem konstatovat: Ať žije Český lev, ať žije český film.

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.