22 Jump Street - recenze druhého dílu slavné klasiky bodující především jako komedie

- Recenze autor: Vojtěch Karlík

Považovali jste původní seriál 21 Jump Street za kultovní dílo? Pak jste se asi těšili i na znovuzrození legendy v podobě filmu. Po tolika letech je však bláhové si myslet, že tvůrci obstojí u nové generace diváků jen s nostalgií. Dokázali tak zabodovat nejen s prvním dílem celovečerního dílka, ale pravděpodobně uspějí i tentokrát. U druhého filmu 22 Jump Street tak sázejí především na oblíbené postavy v novém prostředí, humor, humor a zase humor.

Producenti šli klasickou a vyšlapanou cestičkou, které si říká „nejmenší odpor“. Známe to všichni. Držíme v rukou fungující značku, která kupodivu i po tolika dokázala přitáhnout milióny diváků do kin a milióny dolarů na bankovní účet. Jakékoliv změny logicky představují riziko neúspěchu. V praxi to znamená, že změny v novém filmu být musí, aby to přeci jen nebylo zase to samé, ale nesmí být moc velké. Aby se vlk nažral a koza zůstala celá. A tak se naši detektivové pátrající po zločincích na středních školách stěhují na školu vysokou. Jsme pořád ve škole, ale vlastně jinde. Prostředí je trochu jiné, ale vlastně opět nabízí prostor ke stejným vtipům, takže se toho mnoho nezměnilo.

22jump02

 Tahle dvojice docela funguje a klidně se podívám na jejich další nasazení, třeba v nějakém důchoďáku.

Co jsem už u prvního dílu příliš nechápal, byl žánr. Opravdu jsem si poprvé myslel, že uvidím hlavně kriminálku.

Pořád mi unikalo, zda sleduji modernější detektivku, nebo jen teenagerskou komedii a děsně jsem se tím trápil. Druhý díl jsem začal sledovat smířen s tím, že jde vlastně o úplně naivní a hloupoučký snímek, který nezasluhuje větší pozornosti. A to je možná jediný správný přístup, protože bez jakýchkoliv očekávání se vám najednou dostane celkem solidní zábava na jeden večer.

Důstojníci Schmidt (Jonah Hill) a Jenka (Channing Tatum) jsou přesně těmi protipóly, které známe u hereckých dvojic jako Mel Gibson a Dany Glover, nebo Will Smith a Martin Lawrence. Tedy producenti chtějí, aby jimi byli. Je tu však jeden zásadní rozdíl, který však možná mladším divákům unikne.

22jump01

 Akční to je jen malinko, ale pokud jde o hlášky, pánové mají místo úst kulomety.

Hlavní protagonisté jsou strašně korektní. Jejich vtípky mají šmrnc, ale nejsou prostě ostré břitva a to je škoda. Jestli však vnímáte seriál 21 Jump Street především jako teenagerskou kriminálku, pak druhý díl celovečerního filmu je prolezlý tunami narážek na vlastní značku, vtípky lacinými, třeskutými i hodně hrubými. Vlastně jsem však po nějaké době zapomněl, o čem to celé je. Pánové perlí, hlásí a předhánějí se v tom, kdo řekne lepší repliku. Nevadilo mi to. Dokonce jsem se několikrát upřímně zasmál!

Pokud budete povzneseni a nic neočekáváte, budete se dokonce neuvěřitelně bavit. Toť vše. 22 Jump Street je ideální letní zábavou do letních kin, kterých už na našem území mnoho nezůstalo, takže stejně budete muset nakonec vyrazit někam do klimatizovaného nákupního centra s kinem. 

Vůbec mi nakonec nevadilo, že to bylo celé o NIČEM, užil jsem si ty necelé dvě hodiny a nelituji. A věřím tomu, že polovina lidí v kinech vůbec nebude vědět, že byl někdy nějaký seriál. 

Hodnocení: 70 %

Tagy: komedie krimi

Zdroje: Vlastní

Osobnosti a filmy v článku

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.